Případy cenzury příspěvků NF Svědomí národa na sociálních sítích

Od počátku naší činnosti se setkáváme s mazáním našich videí a příspěvků na platformách YouTube, Facebook a Vimeo. Pod záminkou „porušení pravidel komunity“ mizí z těchto platforem obsah vyhodnocený jako „zdravotní dezinformace“. Tímto termínem jsou označovány vědecky podložené názory a poznatky vědců, lékařů, právníků, s nimiž děláme rozhovory. Za smazané příspěvky udělují sociální sítě a platformy „tresty“ v podobě omezení šíření obsahu, zákazu reklamy na naše příspěvky a hrozbami smazání celého kanálu. Za živý přenos z 1. ČS konference covid-19, tedy odborné konference vědců, lékařů a právníků, jsme od Facebooku dostali pět výstrah naráz a omezení veškerého obsahu.

Přehled zcenzurovaných příspěvků NF Svědomí národa (sestupně)

14. 9. 2022 (dokument Tečkované příběhy)

YouTube odstranil dokument Tečkované příběhy, který měl během necelých dvou týdnů jen na YouTube skoro 140 000 zhlédnutí. Dokument jsme záměrně dávali na náš sekundární YouTube kanál, který tímto zaznamenal “strike” a je dočasně částečně omezený.

3. 2. 2022 (JUDr. Peter Weis)

YouTube odstranil příspěvek s přednáškou slovenského advokáta JUDr. Petera Weise z 1. ČS konference covid-19 – s pohrůžkou, že při dalším porušení pravidel bude smazán celý kanál.

31. 1. 2022 (Přenos z 1. ČS konference covid-19)

Facebook odstranil naráz 5 příspěvků s přenosem z 1. ČS konferece covid-19, tedy z odborné diskuze vědců, lékařů a právníků – s omezením šíření obsahu FB stránky Svědomí národa na nejméně 90 dní, zákazem podpory příspěvků placenou reklamou a pohrůžkou smazání celého kanálu

16. 12. 2021 (MUDr. Soňa Peková)

YouTube odstranil příspěvek s rozhovorem s MUDr. Soňou Pekovou, Ph.D., která se věnovala nově objeveným zásadním informacím o možných nežádoucích účincích vakcín proti covid-19

8. 11. 2021 (MUDr. Vladimír Čížek)

Facebook odstranil příspěvek s rozhovorem s MUDr. Vladimírem Čížkem, který se věnoval převážně lékařské etice.

9. 9. 2021 (Daniel Landa)

YouTube po 12 minutách od publikace odstranil rozhovor se zpěvákem Danielem Landou, který se nevěnoval zdravotním tématům.

Září 2021 (Smazán celý kanál NFSN Vimeo)

Vimeo smazalo celý kanál Svědomí národa se statisíci zhlédnutí rozhovorů s prof. Jaroslavem Turánkem a MUDr. Soňou Pekovou

17. 8. 2021 (prof. Jaroslav Turánek)

YouTube po 17 minutách od publikace odstranil rozhovor s vakcinologem, farmakologem, imunologem prof. RNDr. Jaroslavem Turánkem, DSc. o jeho odborných poznatcích o vakcínách.

14. 7. 2021 (MUDr. Soňa Peková, Ph.D.)

YouTube smazal rozhovor s mikrobioložkou a molekulární genetičkou MUDr. Soňou Pekovou, Ph.D. o jejím příběhu vědkyně, na niž „zaklekl“ stát, a jejích vědeckých poznatcích. Během 5 dnů měl tento rozhovor na YouTube přes 550.000 zhlédnutí.

Alternativní platformy a šíření našich videí

Ač existuje řada alternativních platforem, které obsah necenzurují, je zásah publika přes globální sociální sítě a platformy typu Facebook a Youtube stále největší. Naším primárním cílem je, aby se informace od odborníků a dalších respondentů, s nimiž děláme rozhovory, šířily co nejvíce. Proto jsou naše videa dostupná ke stažení a každý zájemce je může nekomerčně šířit, pokud zachová odkaz na autora a nebude krátit obsah.

Naše videa a příspěvky můžete aktuálně najít na alternativních platformách Odysee.com a Telegram. Některá videa jsou také na NasTub.cz a Galilelo.news, což jsou lokální české platformy, jež podporujeme, ale které bohužel zatím nemají serverovou kapacitu ustát velký jednorázový zájem diváků o videa v řádu desetitisíců až statisíců zhlédnutí za den.

Videoklip o cenzuře

V září 2021 jsme se spojili s některými dalšími organizacemi a jednotlivci, jež potkala cenzura na globálních platformách, a natočili jsme v produkci NF Svědomí národa videoklip „Umřela nám diskuze?“ s upozorněním na cenzuru jakožto projev strachu ze svobodné diskuze.