NETEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

nemlčíme o tom, co se tu dělo

Je to teprve rok a půl od doby, kdy platila nařízení typu zákaz zpěvu či “bez tečky žádná hospoda nebo divadlo”. Když opadla vlna hysterie, mnozí by byli rádi, aby se rychle zapomnělo na to, co se dělo ve společnosti v letech 2020 až 2022. Aby se nemluvilo o výpovědích z práce kvůli nenasazené roušce, policejních zásazích proti zdravým lidem, kteří chtěli jen jít na koncert, o pronásledování kvůli zdravotním rozhodnutím. Ale lidé, kteří toto zažívali, žijí mezi námi. Jejich příběhy odvahy, odporu proti nesmyslným příkazům či “jen” prostého postavení se za sebe samého jsme zaznamenali a prostřednictví dokumentu je sdílíme. Sdílení skutečných lidských příběhů je důležitým krokem na cestě k uzdravení a sjednocení. Ke smíření a odpuštění.

obyčejně neobyčejní hrdinové doby covidové

Na příbězích 24 odvážných lidí, kteří se rozhodli místo strachu postavit sami za sebe a nesklonit hlavu před tím, co by bylo v rozporu s jejich vnitřním přesvědčením, ukazuje dokument NETEČKOVANÉ PŘÍBĚHY na absurdní realitu doby nedávno minulé. Svědectví těch, kdo se kvůli rozhodnutí nepodvolovat se slepě příkazům a zákazům a zažili kvůli tomu nátlak, šikanu či dokonce násilí, doplňují vyjádření právníků, psychologů, lékařů a dalších odborníků k mnohdy nezákonnému postupu státních orgánů, nátlaku vyvíjeném médii a dalším průvodním jevům doby. V kontrastu s ukázkami z obsahu šířeného médii hlavního proudu ukazují obyčejně neobyčejní hrdinové z dokumentu, že i nelehkou dobou lze projít nezlomen.

 

Mezi protagonisty dokumentu jsou lidé, kteří dostali výpověď ze zaměstnání, nebo byli šikanou na pracovišti k výpovědi dotlačeni. Dalším byla odepřena nebo omezena zdravotní péče. Mnozí se setkali s policejní buzerací nebo dokonce brutalitou kvůli nenasazenému respirátoru či proto, že chtěli navštívit kulturní akci, na níž vystupovalo jejich dítě.

Řada rodičů mluví o šikaně, kterou zažívaly jejich děti, a o následcích dlouhodobého zavření škol. K některým protagonistům se obrátila zády jejich vlastní rodina, protože se nechtěli nechat naočkovat. Jiní vzpomínají na své předky, kteří byli perzekuováni a vězněni za minulého režimu, a říkají, že kdyby se podvolili nesmyslným nařízením, nemohli by se jít ani podívat za předky na hřbitov. Téměř všichni se shodují, že jim doba covidová leccos (někdy mnohé) vzala, ale také mnohé dala.

jak probíhalo natáčení dokumentu netečkované příběhy

Jednotlivé příběhy jsme začali natáčet v lednu 2023. Natáčením s lidmi, kteří během doby covidové nesehnuli hlavu, a s odborníky z oblasti práva, psychologie, medicíny a dalších oborů jsme strávili celkem 30 natáčecích dnů v různých místech republiky.

Postprodukce dokumentu znamenala několik týdnů ve střižně, kde jsme z hodin a hodin materiálu skládali výsledný dokument, dělali grafickou a zvukovou postprodukci, vybírali hudbu…Natáčení a všechny hrdiny dokumentu celou dobu zachyoval čočkou svého fotoaparátu i spoluautor námětu dokumentu a profesionální fotograf Petr Pechman.

Hotový dokument vám přinášíme v září 2023.

Informace o sdílení dokumentu Netečkované příběhy:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení dokumentu všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, zhlédnutí dokumentu a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že dokument nebude krácen a upravován a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora dokumentu. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

máte příběh? kontaktujte nás

Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří po očkování proti covidu zaznamenali nezanedbatelné zdravotní následky, můžete nás kontaktovat přes níže uvedený formulář. Publikací dokumentu pro nás zájem o téma nekončí. Všechny příběhy zaarchivujeme a ty nejzásadnější natočíme jako samostatné výpovědi. Stejně tak nadále sledujeme i osudy respondentů, jejichž příběhy jsme zařadili do dokumentu.

Kontaktní formulář

Kontaktní formulář

Prosíme, vyplňte všechna pole tohoto formuláře. Obvykle se Vám ozveme z redakce nejpozději do 48 hodin. Děkujeme za Váš zájem.