NETEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

nemlčme o tom, co se tu dělo

Dneska to už zní téměř jako strašidelná vyprávěnka z dávných časů, ale je to teprve rok a kousek od doby, kdy platila “geniální” nařízení typu zákaz zpěvu či “bez tečky žádná hospoda nebo divadlo”. Mnohým by se teď hodilo, aby se na to rychle zapomnělo. To jako redakce NF Svědomí národa nechceme a nedopustíme. Příběhy těch, kdo nesklonili hlavu před covidovou mašinérií, musí být zaznamenány a sdíleny. Je to důležitý krok na cestě k uzdravení a sjednocení. Ke smíření a odpuštění.

“obyčejní” hrdinové doby covidové

Příběhů lidí, kteří si kvůli “chybějící tečce” či nenasazené roušce prošli větším či menším peklem, je mnoho. Naším záměrem je sesbírat jich reprezentativní počet a v dokumentu nabídnout mozaiku, která ukáže absurditu doby z různých úhlů pohledu. Mozaiku “obyčejných hrdinů”, jejichž příběhy, jsa sdílené, ukazují, že i nelehkou dobou lze projít nezlomen.

Malý tým zorganizovaný naší redakcí NF Svědomí národa začal koncem roku 2022 sbírat příběhy lidí, kteří se nepodvolili nesmyslným nařízením ohledně očkování proti covidu, testování nebo nošení roušek.

Mezi protagonisty dokumentu jsou lidé, kteří dostali výpověď ze zaměstnání, nebo byli šikanou na pracovišti k výpovědi dotlačeni. Dalším byla odepřena nebo omezena zdravotní péče. Mnozí se setkali s policejní buzerací nebo dokonce brutalitou kvůli nenasazenému respirátoru či proto, že chtěli navštívit kulturní akci, na níž vystupovalo jejich dítě.

Řada rodičů mluví o šikaně, kterou zažívaly jejich děti, a o následcích dlouhodobého zavření škol. K některým protagonistům se obrátila zády jejich vlastní rodina, protože se nechtěli nechat naočkovat. Jiní vzpomínají na své předky, kteří byli perzekuováni a vězněni za minulého režimu, a říkají, že kdyby se podvolili nesmyslným nařízením, nemohli by se jít ani podívat za předky na hřbitov. Téměř všichni se shodují, že jim doba covidová leccos (někdy mnohé) vzala, ale také mnohé dala.

 

jak probíhá natáčení dokumentu netečkované příběhy

Jednotlivé příběhy jsme začali natáčet v lednu 2023. Natáčení s lidmi, kteří během doby covidové nesehnuli hlavu, je naplánované na celkem 14 natáčecích dnů v různých místech republiky. Další tři až čtyři natáčecí dny vyplní sběr výpovědí odborníků – právníků, psychologů, lékařů. Na přelomu března a dubna zamíří dokument do postprodukce a čeká nás několik týdnů ve střižně, kde budeme z hodin a hodin materiálu skládat výsledný dokument, dělat grafickou a zvukovou postprodukci, vybírat hudbu…

Hotový dokument vám chceme přinést během května 2023. Natáčení a všechny hrdiny dokumentu celou dobu zachycuje čočkou svého fotoaparátu i spoluautor námětu dokumentu a profesionální fotograf Petr Pechman. Součástí prezentace dokumentu bude i prezentace jeho fotografií.

máte příběh? kontaktujte nás

Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří po očkování proti covidu zaznamenali nezanedbatelné zdravotní následky, můžete nás kontaktovat přes níže uvedený formulář. Publikací dokumentu pro nás zájem o téma nekončí. Všechny příběhy zaarchivujeme a ty nejzásadnější natočíme jako samostatné výpovědi. Stejně tak nadále sledujeme i osudy respondentů, jejichž příběhy jsme zařadili do dokumentu.

Kontaktní formulář

Kontaktní formulář

Prosíme, vyplňte všechna pole tohoto formuláře. Obvykle se Vám ozveme z redakce nejpozději do 48 hodin. Děkujeme za Váš zájem.