zlato: cesta ke svobodě

NOVÁ DOKUMENTÁRNÍ SÉRIE REDAKCE NF SVĚDOMÍ NÁRODA

Zdraví, včetně finančního zdraví, je klíčové pro náš život. Peníze hýbou světem a jakkoli to zní jako ohraná fráze, jejich vliv na náš každodenní život je zásadní.

Hrají se zde složité hry o moc a peníze. Velké systémy dneška, nadnárodní korporáty, někdy i samotné státy nemají na vrcholu svých hodnot blaho jednotlivce. Tyto síly jsou propojeny a mají pevně zakořeněný vliv ve sférách médií, politiky a financí. Jednotlivci, často pouze jako občané, jsou vnímáni jako zdroje pro tyto aktivity, a jejich svoboda je vnímána jako překážka.

Avšak situace není tak beznadějná, jak se na první pohled zdá. Stačí zvednout hlavu, vzdělávat se, budovat nezávislost a ověřovat si fakta.

Jdeme-li po historii peněz a hodnot v historii lidstva, vždy se nakonec dostaneme k jedné stálici: zlatu. Jakou roli zlato hrálo a hraje v otázkách finanční stability jednotlivců, ale i celých států? Jakou roli doopravdy hraje jeho současná absence v rezervách centrálních bank, tisk peněz nekrytých žádnou reálnou hodnotou a extrémní tlak na zadlužování?

Redakce NF Svědomí národa přináší novou dokumentární sérii o skutečných příčinách současné krize, historii zlata a možných cestách zpět k finanční svobodě a nezávislosti. Na sérii spolupracujeme s odborníky na finanční zdraví, kteří stejně jako my milují svobodu a odmítají přisluhovat systému, v němž peníze už nejsou penězmi krytými reálnou hodnotou.

ÚVODNÍ ZNĚLKA NOVÉ DOKUMENTÁRNÍ SÉRIE O ZLATĚ

proč dnes vůbec mluvit o penězích?

Odmítáním peněz nic nezměníme. Peníze jsou mocí, která nám umožňuje využívat možností, jež se nám nabízí. Peníze jsou prospěšné, zatímco dluhy nás zbavují osobní moci, což může být důvod, proč nás mnoho systémů, včetně bankovního, chce udržet v závislosti.

Nemyslíme si, že by za vším stála pouze jakási konspirace mocných. Skutečným problémem je lhostejnost a mlčení. To jsou hlavní faktory omezující svobodu většiny obyvatel současného světa.

Místo nekonečného ztrácení času a energie kritikou současného systému je na místě se zaměřit na možnosti.

 

 

 

Jako malá redakce stojící mimo hlavní proud médií pochlebujících současnému systému dobře víme, jaké to je stát na jiné straně než ti, kdo si pro sebe usurpují finanční moc. Tři roky fungujeme pouze díky darům drobných dárců. A stejně dlouhou dobu hledáme způsob, jak své fungování stabilizovat.

V realizaci této dokumentární série jsme se spojili s odborníky, kteří stejně jako my milují svobodu, a zároveň rozumějí investicím. Chceme vám, našim divákům, společně představit funkční model, jak v dnešní době ochránit hodnotu svých peněz.

Součástí projektu je proto i nabídka nezávazných konzultací toho, jak může zlato a investice do něj posloužit konkrétně vám, ať je vaše finanční situace jakákoli. Více o této službě se dozvíte na stránkách www.zlatadoba.cz

 

díl první: kde to všechno začalo?

Pojďme to vzít hezky od začátku, protože vědomí historických souvislostí pomáhá zorientovat se v současném dění.

V prvním dílu naší série se podíváme na to, jak vznikly peníze a proč bylo tak důležité, aby tyto zástupné prostředky směny byly kryté reálnou hodnotou.

Dozvíte se, proč a jak vznikly první mince, proč jsou mince kulaté a samozřejmě, jakou roli v celé peněžní historii hraje zlato.

 

díl druhý: peníze a jejich skutečná hodnota

Peníze v současnosti nejsou kryté žádnou reálnou hodnotou a nejsou tedy ani penězi, ale měnou. Na počátku tohoto stavu stály rodiny světové finanční elity a jejich idea centrálního bankovnictví, která umožnila tisk nekrytých peněz v postupně větším a větším měřítku.

V historii lidstva bylo několik set pokusů spustit měny, které nebyly ničím kryté. Průměrná délka přežití takové měny je 40 let. V západním světě je měna ničím nekrytá od roku 1971. Co se bude dít dál, když už teď celou ekonomiku pohání jen dluh a uměle vytvářená konjunktura?

 

díl TŘETÍ: FINANČNÍ GRAMOTNOST A ZDRAVÍ

Jak souvisí lidské zdraví s finanční gramotností? Podle definice WHO je zdraví stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, ovšem v praxi nevidíme, že by tato, nebo kterákoli jiná systémová instituce, opravdu stála o to, aby byl tento stav pro většinu populace realitou.

Děti na besedách ve škole celkem běžně odpovídají, že pohody dosáhneme prášky proti depresi. Banky a další instituce benefitující z dluhu se tváří, že jsou to ony, kdo se postará o naše finanční zdraví. Jaká je realita? Jaká je naše reálná finanční gramotnost a proč se jako společnost propadáme do čím dál větších dluhů?

 

díl čtvrtý: inflace

Ač se ji někteří ekonomové snaží „prodat“ jako pozitivní motor ekonomiky, většině z nás inflace neúprosně ničí výsledky naší předchozí práce, naše úspory. Proč je průměrná hodnota inflace počítaná na základě spotřebního koše problematická a nic nevypovídající o tom, kolik každý rok ubývá z úspor konkrétně vám?

Proč se tak rádo zapomíná na inflaci počátku 90. let a grafy vývoje začínají povětšinou kolem roku 2000, kdy byla inflace kolem 3 %.?Jak se stalo, že jsme nyní opět na dvouciferných číslech a máme pádivou inflaci, kdy některým domácnostem mizí úspory i tempem 30 a více procent ročně? Tyto otázky otevíráme v dalším dílu seriálu.

díl PÁTÝ: Inflace VS. zlato jako uchovatel hodnoty

„Inflace jen tak neskončí, protože to mimo jiné není ani cílem České národní banky,“ říká Darina Kocsisová v dalším díle seriálu Cesta svobody. Podle Dariny Kocsisové je samotná existence inflace a deklarovaný inflační cíl ČNB 2 % ročně v rozporu s tím, co o roli ČNB říká ústava. Nehledě k tomu, že se „vysněným“ 2 % rozhodně neblížíme a inflace je stále na dvouciferných číslech.

Jak v takové situaci chránit své úspory, které inflace neúprosně ukusuje? Má vůbec smysl spořit? V pátem díle seriálu se zamýšlíme nad investicemi do nemovitostí vs. investicemi do fondů a investicí do zlata.

díl šestý: nebezpečí digitální měny centrálních bank

„Nemocný finanční systém je jako feťák, na kterého už nefungují neustálé dávky fiat měny pumpované do systému,“ říká Robert Vlášek v novém dílu seriálu Cesta ke svobodě, ve kterém se věnuje plánům globálních „elit“ na zavedení CBDC – digitální měny centrálních bank. Digitální měnu její propagátoři rádi prezentují jako jakousi sexy obdobu kryptoměny, ale ve skutečnosti je jejím opakem.

Možná jste už tušili, že CBDC není žádným dobrodiním pro lidi a jejich finance. V šestém díle našeho seriálu se dozvíte, jak moc jsou snahy o její zavedení doopravdy nebezpečné.

díl SEDMÝ: PRIVÁTNÍ ZLATÝ STANDARD

V posledních 6000 letech se zlato osvědčilo jako uchovatel hodnoty. Měna je v současné době zlatem nekrytá. Existuje ale alternativní systém, ve kterém Vaše peníze mohou být 100 % kryté zlatem.

Prozkoumejte privátní zlatý standard, o kterém je 7. díl našeho seriálu Neuvěřitelná historie zlata: Cesta ke svobodě.

 

díl OSMÝ: “penzijko”

Systém penzijního spoření se státní podporou využívají více než 4 milióny lidí. Patříte mezi ně? Zajímáte se aktivně o to, jestli a jak se vás dotknou změny, které stát v letošním roce zavádí? Zbystřit by měli zejména důchodci.

Nicméně zájem a ostražitost je na místě i u těch, kdo tímto způsobem nespoří. Státní příspěvek na spoření, stejně jako zvýhodnění pro přispívající zaměstnavatele, totiž jde z peněz všech daňových poplatníků. A samotný státní příspěvek pro spořící občany byl v loňském roce 7,5 miliardy korun.