Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s MUDr. Janou Gandalovičovou

Co se děje v ordinacích lékařů, u kterých končí pacienti s následky? Proč musí tito pacienti létat pomalu od čerta k ďáblu a jejich zdravotní stav se nemění? „Je to opravdu někdy čiré zoufalství, protože nevím, jak těm lidem pomoci,“ říká v novém rozhovoru kardioložka Jana Gandalovičová, v jejíž ordinaci končí mnoho lidí, u nichž se po „tečce“ projevily zdravotní následky zasahující různé systémy v těle. Lékaři, kteří se snaží pro tyto lidi najít řešení, jsou již z množství pacientů a neveselé prognózy vyčerpaní. 

České ministerstvo zdravotnictví se navzdory rostoucímu množství důkazů a studií o tom, že zdaleka ne pro každého dopadla „tečka za c.videm“ dobře, tváří jako by žádné následky neexistovaly, a ministr dokonce propaguje souběžné o.kování proti dvěma nemocem zároveň.

„Potřebujeme, aby vzniklo nějaké centrum, kam by mohli tito pacienti s těžkými následky docházet, kde bychom je mohli multioborově zkoumat a snad nacházet východiska pro zlepšení jejich stavu,“ konstatuje Jana Gandalovičová, která si je zároveň vědoma toho, že tečkovací mašinérie stále jede a pohnout se vpřed bude náročné. Vyzývá tedy své kolegy lékaře, ať se alespoň co nejvíce propojují a vyměňují si informace, klidně neveřejně a anonymně. „Pro nás lékaře je přeci normální chtít pacientovi pomoci a to, co se tu v posledních letech dělo, není medicína v tom smyslu, jak by se měla dělat,“ komentuje.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Přepis rozhovoru: