Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s prof. Ing. Petrem Drulákem, Ph.D.

„Pokud máte vládu, která neumí uskutečňovat národní zájem, tak ona musí čas od času ukázat nějaké výsledky. Nemohou ukázat nic reálného, protože v zahraniční politice nedosáhli vůbec ničeho, v evropské politice nedosáhli vůbec ničeho, tak dělají levná gesta. Jako je fotka Putina v pytli na mrtvoly na budově ministerstva vnitra. Pro mě jsou jejich gesta buď prázdná, nebo nechutná,“ říká politolog a expert na mezinárodní vztahy prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. Zahraniční politikou Fialovy vlády není překvapen, protože od ní měl dle svých slov od začátku minimální očekávání už podle personálního obsazení postů premiéra, ministra zahraničí, ministryně obrany, kteří nemají zahraničně-politickou zkušenost.

„U nás často chybí povědomí o jasném cíli. Máme spíše ve zvyku přejímat zájmy našich spojenců. Zvolíme si nějakého spojence a pak to spojenectví vyjadřujeme tím, že plníme jeho cíle, aniž bychom si kladli otázku, jaké jsou v tom všem cíle naše,“ vysvětluje Drulák obecné tendence české zahraniční politiky. Současná vláda podle něj provozuje politiku stáhnutí se do západního krunýře, v němž se budeme se svými spojenci uztvrzovat v tom, že my víme všechno nejlépe a že bohužel zbytek světa to nechápe, ale s tím se nedá nic dělat. 

Oficiální Pravda s velkým P

Kritiku směřuje profesor Drulák i na domácí politiku, konkrétně ministra vnitra a nedávno do médií uniknuvší návrh chystaného zákona proti šíření dezinformací. „Každý soudný člověk když si to přečte, tak může říct jedině, že je to pokus o návrat do totality. Jediné, s čím se tam dá souhlasit, je, že dezinformátor se velmi těžko definuje. Pokud by ho ti předkladatelé definovali, tak by tam samozřejmě museli na prvním místě zařadit ministra vnitra a další vysoké státní představitele, kteří zásadním způsobem posouvají a manipulují informace. To ale není smysl toho zákona. Smysl je umlčovat ty, kdo budou argumentovat z jiných pozic a ukazovat, že realita je jiná než jak tvrdí ta oficiální pravda. Patrně dneska už Pravda s velkým P,“ komentuje.   

Kdo je prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D.

Český politolog, diplomat, bývalý velvyslanec ČR ve Francii, zahraničně-politický analytik a vysokoškolský pedagog. Vystudoval mezinárodní obchod a mezinárodní politiku na Vysoké škole ekonomické, kde absolvoval i doktorské studium. Profesní kariéru začal v Ústavu mezinárodních vztahů, s nímž je jeho činnost částečně spojena dodnes. Letos vygradovala kritika jeho osoby ze strany ředitele ústavu a ministerstva zahraničních věcí, kterým se nelíbily postoje, jež Drulák zastává v otázkách války na Ukrajině a přidružených témat. Kvůli výrokům ho posuzovala etická komise a dostal dva vytýkací dopisy, což vzbudilo nesouhlasné reakce u odborníků i laiků, kteří hájí svobodu slova. Petr Drulák působil a působí jako profesor politologie a mezinárodních vztahů na zahraničních i domácích univerzitách. Je autorem řady odborných publikací z oboru mezinárodní politiky. V letech 2004 až 2013 byl ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů, následně 2014 až 2016 působil ve vysokých pozicích na ministerstvu zahraničních věcí a pomáhal definovat zahraničně-politické směřování ČR. Poté do roku 2019 zastával post velvyslance ve Francii.

Spolek Svatopluk

V současné době se Petr Drulák kromě akademické činnosti a výzkumu hojně věnuje publicistice. S ekonomkou Ilonou Švihlíkovou a publicistou Michalem Semínem také založil spolek s názvem Svatopluk, který chystá přednášky, konference, výlety, kulturní představení a další aktivity a který se svým názvem odkazuje k prutům velkomoravského knížete Svatopluka. „Spolek nesoucí Svatoplukovo jméno chce přispět k obnově svobody, svébytnosti a demokracie v prostoru, který se s Velkou Moravou částečně překrývá. Globální velmoci, nadnárodní korporace či mezinárodní instituce dnes ve jménu liberalismu a pokroku útočí na národ, rodinu a další pilíře dobrého evropského života: demokracii, sociální spravedlnost, evropské hodnoty či svobodu. Často se jim daří dát těmto základním pojmům zcela opačný význam. Většina společnosti to odmítá, ale je příliš rozdělena, jako hromada rozhozených prutů, z nichž každý může být nepřítelem ohnut či zlomen,“ píše se v úvodní informaci o spolku. V polovině listopadu bude mít spolek v Praze svou první konferenci s názvem Obrana svrchovanosti. Program konference si můžete prohlédnout na tomto odkazu.  

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee