Barion Pixel

pořad redakce nf svědomí národa

Profesor Jaroslav Turánek hovoří s epidemiologem prof. MUDr. Jiřím Beranem, CSc.

Profesor Jaroslav Turánek si coby moderátor našeho nového pořadu Na rovinu s profesorem pozval jako svého prvního hosta předního českého epidemiologa prof. MUDr. Jiřího Berana, CSc. Společně debatují o infekčních chorobách a jejich dopadu na lidstvo, na společnost. Vzpomínají na skvělou tradici české imunologie, epidemiologie a vakcinologie. Tato tradice byla před třiceti lety přerušena, což vedlo mimo jiné ke stavu, kdy v naší zemi řídí epidemie lidé bez potřebné erudice v oboru. Kdy se u nás nevyvíjí vakcíny a jsme závislí na tom, „co nám kdo dodá“. Oba profesoři neprobírají pouze stav vědy a medicíny, ale i stav společnosti obecně, kdy nás vývoj posledních dvou let dovedl k otevřené cenzuře oponentních názorů, dehonestaci, rozdělování společnosti.

Kdo je prof. RNDr. Jaroslav Turánek, DSc.

Jaroslav Turánek vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor biochemie. Svůj vědecký život zasvětil farmakologii, vakcinologii a imunologii. Působil v několika výzkumných ústavech Akademie věd a ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství. V současnosti je vedoucím výzkumu a vývoje v soukromé společnosti C2P NEXARS. Vyučuje na několika fakultách Masarykovy a Karlovy univerzity. V posledních dvaceti letech zorganizoval dvanáct odborných konferencí, letos byl spoluorganizátorem a odborným garantem imunologické sekce na konferenci Covidkon. Ve volném čase se věnuje lukostřelbě, pěší turistice, ochraně přírody a studiu historie a kosmologie. Je moderátorem nového pořadu NF Svědomí národa Na rovinu s profesorem.

Kdo je prof. MUDr. Jiří Beran, CSc.

Jiří Beran vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Základní atestaci z hygieny a epidemiologie složil v roce 1988. Epidemilogii se od konce 80. let minulého století věnuje intenzivně jak na akademické půdě, tak v praxi. V roce 2002 byl jmenován profesorem v oboru epidemiologie. Je ředitelem a vedoucím lékařem Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Zabývá se vývojem očkovacích látek, řešil i problematiku zvlášt virulentních nákaz. Celkem asi pět let pobýval v tropických končinách, dodnes tráví hodně času v zahraničí. Během epidemie covidu byl jedním z hlavních propagátorů cílených protiepidemických opatření. Zabýval se také výzkumem léčby covidu pomocí isoprinosinu. Za své názory a vědeckou práci byl často svými oponenty dehonestován, přestože se všechny jeho návrhy a postupy jinde ve světě ukázaly být účinnými nástroji ve zvládání epidemie. Jiří Beran je nadšeným sportovcem, s manželkou chodí pravidelně běhat, se synem si občas zahraje basketbal, po Hradci Králové se pohybuje téměř výhradně na kole. Je spoluzakladatelem a jedním z prvních mluvčích Charty 2022.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee