Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s epidemiologem, vakcinologem, imunologem prof. MUDr. Jiřím Beranem, CSc.

„V tuto chvíli není důvod se bát o zdraví obyvatel, není důvod se bát, že by tady vznikla rozsáhlá epidemie,“ říká epidemiolog prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. s tím, že opičí neštovice jsou dramaticky jiné než covid-19. Mezilidský přenos opičích neštovic je velmi komplikovaný, musí proběhnout osobním kontaktem a přenos vzduchem je naprosto minimální. Jiří Beran nevidí ani důvod nakupovat proti opičímu viru aktuálně dostupné vakcíny, které jsou založené pouze na příbuzném kmeni a mají celou řadu nežádoucích účinků. Podle Berana žijeme nyní v jakési „meziinfekční“ době. „Hledá se možná nějaká další infekce, u které by mohly pokračovat v různých opatřeních určité osoby, jimž se to velmi zalíbilo,“ komentuje i v souvislosti s dramatizováním některých aspektů opičích neštovic v médiích. 

Jiří Beran se v rozhovoru vyjadřuje i k  absenci diskuze mezi vědci s rozličnými názory a k rozdělování společnosti. „První skupina vědců si myslí, že přináší dobro lidstvu tím, že toto dobro bude aplikovat na celou populaci. A pak je tu druhá skupina vědců, kteří říkají, že tento postup není příliš dobrý. Diskuze neprobíhají, což je obrovská škoda, protože schopnost diskuze a respektu k jinému názoru by pomohla k tomu, aby ze společnosti zmizelo rozdělení,“ myslí si Beran a dodává, že tendence srazit druhou stranu okamžitě na kolena tím, že se použije velmi silný, vulgární výrok, je dnes naprosto běžná.

Charta 2022

Jiří Beran se nedávno stal zakládajícím členem a mluvčím iniciativy Charta 2022, jejíž signatáři se připojují k myšlenkám obrany nezadatelných a nezrušitelných práv, svobod a zásad České republiky. „Viděl jsem, že změny, které se tu dějí, nejsou změnami činěnými proto, abychom byli schopni bojovat s onemocněním covid-19. Vadilo mi, jak se během té epidemie úplně klidně ohýbaly zákony. Jak se upravovaly tak, aby to vyhovovalo úzké skupině lidí, která si myslela, že má patent na rozum a že může zavírat děti, nepouštět je do školy, zavírat nás v okresech, ačkoli to všechno jde proti garantovaným svobodám každého člověka,“ vysvětluje Beran své důvody proč se do zmíněné iniciativy zapojil.

Kdo je prof. MUDr. Jiří Beran, CSc.

Jiří Beran vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Základní atestaci z hygieny a epidemiologie složil v roce 1988. Epidemilogii se od konce 80. let minulého století věnuje intenzivně jak na akademické půdě, tak v praxi. V roce 2002 byl jmenován profesorem v oboru epidemiologie. Je ředitelem a vedoucím lékařem Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Zabývá se vývojem očkovacích látek, řešil i problematiku zvlášt virulentních nákaz. Celkem asi pět let pobýval v tropických končinách, dodnes tráví hodně času v zahraničí. Během epidemie covidu byl jedním z hlavních propagátorů cílených protiepidemických opatření. Zabýval se také výzkumem léčby covidu pomocí isoprinosinu. Za své názory a vědeckou práci byl často svými oponenty dehonestován, přestože se všechny jeho návrhy a postupy jinde ve světě ukázaly být účinnými nástroji ve zvládání epidemie. Jiří Beran je nadšeným sportovcem, s manželkou chodí pravidelně běhat, se synem si občas zahraje basketbal, po Hradci Králové se pohybuje téměř výhradně na kole. Když je doma, chodí každý týden s přáteli posedět do restaurace. „Tam se tak nasmějeme, že mě to nabije na celý týden,“ říká.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee