Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s herním designérem a zakladatelem Společnosti pro obranu svobody projevu Danielem Vávrou

„Většina lidí si to odmítá připustit, ale z kroků vlády je jednoznačně vidět, že omezování svobody slova není ani náhoda, ani reakce na to, že se něco stalo, ale systematická činnost s cílem ovládnout tady mediální prostor,“ říká autor úspěšných videoher, podnikatel a zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra. V rozhovoru se zamýšlí nad konkrétními projevy a dopady omezování svobody slova v posledních letech. Nad tím, jak málo stačí ke korupci jednotlivce, který „za garsonku v Olomouci“ zadluží celou zemi. Nad absurdními průvodními projevy cenzury i nad historickým kontextem, z nějž se můžeme poučit při hodnocení aktuálního dění.

Cenzura, kterou v posledních letech ve veřejném prostoru zažíváme, nevede k žádným pozitivním výsledkům. Neměli jsme méně mrtvých nebo, jak si přála vláda, více očkovaných proti covidu. „Tím, že se slušní lidé a vědci zahnali do škatule úplných bláznů, kteří ohrožují společnost, znemožnila se jakákoli konstruktivní diskuze. … Jediné, čeho se tím docílilo, je, že se v obrovské skupině lidí vzbudila obrovská nedůvěra a nenávist vůči establismnetu. Byl to naprosto stupidní přístup. Měli si odpustit tu válku s těmi, kdo s nimi nesouhlasí. A to samé teď dělají zase s válkou na Ukrajině. Zase hledají vnitřního nepřítele, aby to všechno měli na koho svést,“ komentuje Vávra. 

Sociální sítě a “hry mocných”

Další oblastí, v níž je na místě zamýšlet se nad svobodou slova, je cenzura na sociálních sítích a role nejrůznějších zájmových skupin a factcheckerů. Miliardář Elon Musk, který nedávno koupil Twitter, oznámil konec omezování svobody slova na této síti a rozhodl se zjistit, kdo stojí za šířením informací cílených na poškození jeho jména. „Když řeknu, kdo ovlivňuje obsah na sociálních sítích a kdo to platí, tak budu za velkého konspirátora, protože je to tak, že ty nitky vedou k pár bohatým korporátům nebo nadacím založeným korporáty a dělají cílenou kampaň,“ usmívá se Vávra. Snahy o ovlivňování informací šířících se ve veřejném prostoru nejsou v dějinách lidstva ničím novým, stejně jako plány různých mocných jednotlivců a skupin na budoucnost lidstva. „Když se podívám na miliardáře, kterému je osmdesát a má dalekosáhlé plány pro lidstvo a sítě tisíců lidí, kteří ty plány realizují, nechápu, proč by člověk, který má hodně peněz, měl ovlivňovat tak zásadně tolik oborů lidské činnosti,“ říká Vávra s tím, že historie jasně ukazuje, že veškeré velkolepé plány vždy skončily tragickým neúspěchem, doprovázeným katastrofami a humanitárními krizemi.

Kdo je Daniel Vávra

Daniel Vávra pochází z Rychnova nad Kněžnou. Od mládí se zajímá o informační technologie, kresbu a fotografii. Vystudoval střední uměleckou školu, kariéru začal jako grafik a záhy začal pracovat jako designér videoher. Je autorem světoznámé hry Mafia: The City of Lost Heaven, kterou vytvořil během svého působení ve studiu Illusion Softwork. V roce 2011 spoluzaložil firmu Warhorse Studios, která v roce 2018 vydala velmi úspěšnou RPG hru Kingdom Come: Deliverance. Vávra se aktivně zajímá o historii, některé její etapy má díky vývoji her nastudované do nejmenších podrobností. Je aktivní na sociálních sítích, kde mu postupně začala vadit rostoucí cenzura. V roce 2021 spoluzaložil Společnost pro obranu svobody projevu, která navazuje na dřívější petiční iniciativu Stop cenzuře. Posláním SOSP je podpora svobody slova jako základní podmínky demokracie a obrana proti novým formám cenzury na sociálních sítích. Dle svých vlastních slov má Vávra mentalitu ovčáckého psa a nemůže v oblasti svobody slova mlčet navzdory tomu, že ho to stojí peníze a má to negativní dopad na jeho podnikání.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee