Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s novinářem Milanem Kajínkem o aktuální společenské situaci a jejím obrazu v médiích

„Vytvořilo se tu prostředí, ve kterém se určitý druh diskuze nevede. Kdybych teď jako novinář prezentoval v médiu názor nějakého akademika, který je prorusky naladěný a bude vysvětlovat motivy na straně ruské vlády, tak i když naše médium je médium a nezastává stejný názor jako ten člověk, považuje se to za ospravedlňování invaze na Ukrajinu,“ říká novinář Milan Kajínek ke společenské atmosféře ohledně aktuálního tématu číslo jedna. A podivuje se nad tím, že zároveň višchni volají po diplomatickém řešení konfliktu, ale nepřipouštějí diskuzi, která je v diplomatické komunikaci nezbytná.

„Novinářské řemeslo je důležité poslání, o médiích se někdy hovoří jako o čtvrté moci. Je na lidech, kteří ta média dělají, kteří je vlastní, aby vnímali důležitost toho poslání. Dělat médium pro lidi, pro společnost a dodržovat základní pravidla. Je nutné striktně oddělovat zpravodajství od názorové sekce. Když už vám ve zpravodajství říkají, co si máte myslet o tom, co se stalo, deformuje se to poslání. Společnosti už to neslouží, ale už to prostě prezentuje něčí názor,“ komentuje Milan Kajínek. Sám aktuálně zastává pozici šéfredaktora české edice deníku EpochTimes. V rozhovoru dále probíráme také propojení velkých médií, velkých technologických firem i farmaceutických firem nebo téma „factcheckingu“ v médiích a na sociálních sítích.

Můžeme dopadnout jako v Číně?

Milan Kajínek je znalcem poměrů v Číně, byl v osobním kontaktu s lidmi pronásledovanými čínským režimem. V rozhovoru uvádí několik příběhů, které zaznamenal a které dle jeho slov nejsou v Číně nijak výjimečné. I přes omezení v diskuzi v Evropě si nemyslí, že bychom se mohli brzy dostat na úroveň Číny, kde je kontrola nad prezentovanými názory absolutní a veškerá moc – zákonodárná, výkonná, soudní i mediální – v rukou komunistické strany.

Kdo je Milan Kajínek

Přes svůj zájem o čínskou, potažmo východní kulturu a historii se Milan Kajínek kdysi dostal i k novinařině. K české pobočce EpochTimes se původně připojil jako překladatel zpravodajství z oblasti Číny. Později působil jako redaktor v oblasti filmových recenzí a zpravodajství z Číny. Aktuálně se zaměřuje na rozhovory s osobnostmi, vztahy mezi Čínou a zahraničím, události na území Číny. V roce 2018 dostal na mezinárodní konferenci výzkumu systémů, informatiky a kybernetiky v Baden Badenu ocenění za vynikající vědecký přínos k posílení sociální spravedlnosti – jako uznání za jeho angažovanost a práci při prosazování sociální spravedlnosti po celém světě. Milan Kajínek je ženatý a je otcem tří dětí.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee