Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor a vánoční poselství patriarchy ThDr. Eliáše Dohnala, Ph.D.

„Síla lži je zde tím větší, protože se skrývá za pojmy láska, zodpovědnost, neohrožování druhých. Ve skutečnosti jde o zločinnou manipulaci a hrubý podvod. To by nikdo nečekal ani od normálních lidí, natož od církevní autority, která má být sloupem pravdy,“ říká patriarcha Eliáš z Byzantského katolického patriarchátu. Patriarcha odmítá postoje mnohých představitelů církve, jež podporují oficiální vládní linie ohledně covidu a očkování. Dlouhodobě kritizuje církvení politiku Vatikánu a za své názory, postoje a činy v rámci církve byl již dříve exkomunikován z Katolické církve.

Před Vánoci, které mají své významné místo v křesťanském kalendáři, přináší patriarcha Eliáš poselství a povzbuzení pro Čechy a Moravany do dnešní doby. „Náš národ prošel v minulosti mnoha krizemi a stále je na mapě Evropy. Proto i v této krizi je třeba povstat do boje za pravdu a za život. Pravda nám nepadá automaticky do klína, je třeba za ni bojovat. Pravda je největší dar, pravda vás osvobodí,“ říká v rozhovoru, v němž se zamýšlí také nad selháním duchovních autorit, otázkami svědomí, odvahy, individuálního lidského i národního potenciálu.

Eliáš Antonín Dohnal se narodil na Moravě. V roce 1972 byl vysvěcen na římskokatolického kněze, v 90. letech přijal svěcení řeckokatolické. Studoval na Univerzitě Karlově, je doktorem teologie. V roce 2008 přijal biskupské svěcení bez vědomí papeže Benedikta XVI. a spolu s dalšími třemi biskupy byl exkomunikován z Katolické církve. Na Ukrajině, kde dodnes působí, založili Ukrajinskou pravověrnou řeckokatolickou církev. Tou byl Eliáš Antonín Dohnal v roce 2011 jmenován patriarchou nově vzniklého Byzantského katolického patriarchátu. Vatikán ani Ukrajina novou církev ani patriarchát neuznávají.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť NasTub