Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor se zdravotní sestrou Bc. Janou Wolfovou

Jana Wolfová 26 let pracuje ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Posledních devět let působila jako staniční sestra na kardiologické klinice a během loňské zimy si byla vyzkoušet i práci na covidovém oddělení. Její názory na nejznámější virus světa a očkování proti němu se liší od hlavního proudu. Proti politickým a mediálním snahám o vyvolávání paniky v lidech staví své roky zkušeností ve zdravotnictví a realitu, již v nemocnici vidí každý den na vlastní oči. Nelogická rozhodnutí a postupy vedoucích pracovníků v nemocnici, tlak na neočkované zdravotníky a skutečnost, že byla po 9 letech odvolána z pozice staniční sestry, dovedl Janu Wolfovou až k podání výpovědi.

„Nikdy by mě nenapadlo, že si budu jako sestra jako primární informaci zjišťovat, jestli v sobě pacienti mají něco píchlého. Že budou rozhodovat lidé, kteří tomu nerozumí nebo se k práci staví s rukama za zády a že budou ponižovaní lidé, kteří jsou pracovití a starají se o pacienty. A tak to teď je,“ říká Jana Wolfová o atmosféře na svém pracovišti. Práci, kterou si vybrala a milovala ji, dělá podle svých slov se stále větší nechutí. A jestli se situace ve zdravotnictví nezmění, už se do něj po skončení pracovního poměru ve FNKV nechce vrátit. Odvolání z pozice staniční sestry jí nadřízený oficiálně zdůvodnil tím, že v posledním roce nesplňuje jeho představy o manažerských schopnostech. Přitom za devět let nedostala ke své práci žádnou výtku a problémy začaly až poté, co vyjádřila svůj názor na covidovou krizi, který je odlišný od hlavního proudu.  

Jana Wolfová si povolání zdravotní sestry vybrala proto, že je ráda mezi lidmi a ráda jim pomáhá. Ve svém oboru má špičkové vzdělání, je specialistkou intenzivní péče a vystudovala ošetřovatelství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady působí od počátku své kariéry. Na své pracoviště byla vždy velmi hrdá. Změnilo se to po příchodu covidu a nejvíce pak v posledních měsících. Jak se jako zdravotní sestra dívá na aktuální situaci ve zdravotnictví? Odpovídá realita, kterou kolem sebe vidí každý den v nemocnici, tomu, co vídáme v médiích? Jakou roli hrají v přístupu k řešení covidu v nemocnici ekonomické zájmy? Na tyto a další otázky odpovídá Jana Wolfová v našem rozhovoru.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť NasTub