Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Příběh bývalého příslušníka speciálních jednotek Milana Šillera:

„Armáda je velmi uzavřené prostředí, ta česká určitě,“ říká bývalý příslušník speciálních jednotek Milan Šiler. Práce v elitních útvarech armády pro něj byla splněným klukovským snem a příležitostí dělat něco pro svou zemi, chránit ji a bojovat za bezpečnost jejích obyvatel. Od malička se pohyboval v prostředí armády a elitních jednotek, baví ho střelba, bojové taktiky a strategie, působil jako instruktor výcviku speciálních jednotek. Kromě armády působil několik let také u policie. Je hrdým občanem České republiky a otcem dvou malých dětí.

Se šikanou se poprvé setkal jako voják základní služby. „Troufám si říct, že tehdy byla šikana ve 100 % armády,“ říká. Šikanování si nenechal líbit a i když to pro něj mělo nepříjemné důsledky, neodradilo ho to od jeho snu dostat se jako voják do speciálních jednotek. Sen se mu splnil, nastoupil do útvaru SOG, který byl brzy rozpuštěn, a po čase se začalo ukazovat, že ani elitní jednotky armády nejsou zárukou férového přístupu. Milan Šiler zažil zacházení a tlak, o kterém se většině civilistů pravděpodbně nezdá ani v hodně špatných snech.

Když se šikana začala podepisovat na jeho zdraví, rozhodl se nenechat to být. Postupně podal hlášení svému veliteli, náčelníkovi Vojenské policie, inspekci ministra obrany i samotnému ministrovi. Spravedlnosti se nedovolal a nakonec musel armádu opustit, aniž by se v jeho případu, k němuž má navzdory obtížné prokazatelnosti šikany i dost posbíraných důkazů, cokoli vyřešilo. Nyní se, už jako civilista, rozhodl svůj příběh zveřejnit. Vypráví ho v našem videorozvoru.   

 

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť NášTub

Odkaz na síť Vimeo

Odkaz na síť Youtube