Barion Pixel

příspěvek na semináři

Seminář v PSP ČR: RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D.: Komu chybí děti?

Matematik a datový analytik RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D. ve svém příspěvku pro seminář “Analýza proticovidových opatření” analyzuje data o porodnosti. V rozporu s matematickými a statistickými předpoklady se rodí málo dětí od roků, kdy probíhala epidemie covidu a masová vakcinace proti této nemoci. Jaké jsou doložitelné souvislosti? Co by se mělo dále zkoumat a diskutovat?

RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D..:

Tomáš Fürst studoval na Karlově univerzitě matematiku a filozofii. Studium filozofie nakonec opustil ve prospěch studia matematického modelování. Doktorské studium absolvoval na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde dodnes působí a přednáší. Během epidemie covidu spolu s kolegyněmi a kolegy vědci založil SMIS – Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, jehož hlavním posláním je propagace a popularizace správných analytických a statistických postupů mezi zdravotnickou i laickou veřejností.

Dlouhodobě se zasazuje o změnu přístupu k výuce matematiky a přírodních věd v českých školách a varuje před tím, jak špatné incentivy a špatná statistika likvidují vědu a výzkum. Byl aktivní součástí skupiny akademiků, která poukázala na falšování dat ve vědeckých pracích některých výzkumníků Univerzity Palackého.