Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Tři odborníci promluvili k události na FF UK

Měsíc od útoku střelce na Filozofické fakultě nemá veřejnost stále k dispozici relevantní informace o této tragické události. Ministr vnitra a vedení policie jeví od počátku tendenci zamezit logicky vznikajícím otázkám a „přílišné snaze dopátrat se pravdy“. Ve veřejném prostoru se daří nejrůznějším spekulacím. Naše redakce nezávislých žurnalistů odmítá premisu, že je vhodné o události spíše mlčet, ať už z jakýchkoli důvodů. Zeptali jsme se tří odborníků – policisty cvičeného na krizové situace Davida Pejřila, bývalého elitního kriminalisty Emila Svátka a klinického psychologa Jaroslava Simona – na jejich pohled na celou událost.

Dá se podobným tragédiím předcházet? Je řešením zpřísňování pravidel pro držení zbraní? Jak je možné, že si psychicky narušený jedinec během pár měsíců obstará několik zbraní, aniž by vzbudil podezření?  Proč má ministr vnitra takovou potřebu kontroly nad informacemi o případu, který je dle standardních parametrů jasný? Proč je „nutné“ politizovat pietu doporučeními typu „nedělejte ohňostroje“? Přinášíme vám první část unikátního „trojrozhovoru“. Na pokračování se můžete těšit v polovině týdne.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Přepis rozhovoru: