Barion Pixel

příspěvek na semináři

Seminář v Senátu: Karel Janeček: Jak jsem vnímal jako občan a otec dětí dobu covidovou

Matematik, pedagog, inovátor Karel Janeček ve svém příspěvku na semináři vzpomíná na klíčové manipulace veřejnosti v době covidové a připomíná, jaký tlak tato doba s uzávěrami, testováním, rouškami znamenala pro děti. Poukazuje na to, že rozhodnutí o omezeních padala často na základě chybných dat. Upozorňuje také, že problémy, které covid ukázal, neskončily. Stále přetrvává tlak na to vyznávat jeden názorový proud, a to i za cenu omezování svobody projevu.

Mgr. Karel Janeček, MBA, Ph.D.

Český matematik, podnikatel, filantrop, 92. druhý nejbohatší Čech (2022 dle časopisu Forbes). Narodil se v Plzni, studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v USA, odkud má tituly MBA a Ph.D. Finančního úspěchu dosáhl díky obchodování s finančními deriváty a zejména díky zdokonalování vlastního systému matematických algoritmů pro obchodování. Janečkem spoluzaložená společnost RSJ obchoduje od roku 2000 na londýnské derivátové burze a v roce 2009 se jako první česká společnost stala členem evropské derivátové burzy Eurex. Vedle podnikání se věnoval pedagogické a vědecké činnosti, působil jako výzkumný pracovník na Rakouské akademii věd a přednášel na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Jeho publikace mají stovky citací ve vědeckých časopisech.

V roce 2009 založil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu. V listopadu 2021 se vědecká a správní rada fondu rozhodla ukončit s Janečkem spolupráci kvůli jeho vyjádřením ohledně covidu a očkování zdravých dětí. V roce 2011 založil spolu s podnikatelem Stanislavem Bernardem a hercem Janem Krausem Nadační fond proti korupci, který mimo jiné uděluje Cenu za odvahu lidem, kteří navzdory rizikům upozornili na případy korupce ve svém okolí, a který upozornil na řadu závažných korupčních kauz. Výčet Janečkových dobročinných aktivit tím nekončí, založil i další nadační fondy a nadace, skrze které podporuje mimo jiné svůj projekt Pozitivní evoluce zaměřený na zlepšování společenského klimatu v ČR. Je autorem návrhu nového volebního systému s názvem D21 – Janečkova metoda.

Začátkem roku 2022 oznámil záměr kandidovat na prezidenta ČR. Na podpisových arších shromáždil více než 70.000 podpisů, ministerstvo vnitra však uznalo jako platných pouze 48.000 podpisů. Mezi neuznanými podpisy byl přitom i Janečkův vlastní. Po Janečkově protestu, odvolání a přepočtu hlasů se nepodařilo přes soudy prokázat, že Janeček splnil hranici 50.000 potřebných podpisů. Ve finále mu chybělo jen 17 podpisů, ale kandidovat nemohl.