Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s PharmDr. Ivanem Cimprichem

Ivan Cimprich je původní profesí farmaceut, který si dobře uvědomuje léčivou sílu přírody. Na svém poli na Rakovnicku pěstuje zeleninu biodynamickou metodou a jeho vztah k půdě a darům přírody je patrný v každé jeho větě. „Češi jsou krásný národ, tady má každý zahrádku, každý si na pár metrech něco pěstuje. A na druhou stranu se půda prodává a bere se jako zboží. Ale půda není zboží. Neměla by se prodávat, už vůbec ne zahraničním subjektům, a měla by se zvelebovat, zvláště ta orná,“ říká Ivan Cimprich.

Co to obnáší být ekologickým zemědělcem v ČR? Co všechno se promítá do cen bio zeleniny a je opravdu ve výsledku o tolik dražší než zelenina z konvenčního zemědělství? V rozhovoru jsme vedle pragmatických otázek zabrousili i na ideu a poselství biodynamického pěstování a na to, jak vztah k půdě a přírodě souvisí se svobodou.

Kdo je PharmDr. Ivan Cimprich

Ekologický zemědělec, farmaceut, podnikatel. Vystudoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové a farmacii se věnuje celý svůj život. Zároveň se dlouhodobě zajímá o zdravý životní styl, o vztah mezi potravinami a člověkem a před několika lety začal realizovat svůj sen o biodynamickém pěstování zeleniny a ovoce. S manželkou koupili asi 8 hektarů polí u Zavidova na Rakovnicku, kde v současné době Ivan Cimprich na 1,5 hektarech pěstuje zeleninu a plánuje brzy produkci rozšířit na větší plochu a začít biodynamicky pěstovat i ovoce. 

 

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Přepis rozhovoru: