Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Pokračování rozhovoru s Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichovou

„Proč si tam toho ministra drží? Není možné, aby svéprávný lékař a profesor takto jednal,“ říká farmaceutka a ekonomka Pynelopi Cimprichová v pokračování našeho rozhovoru o příčinách nedostatku léčiv v ČR a celkovém stavu řízení českého zdravotnictví. Na základě svých dřívějších zkušeností z práce pro ministerstvo zdravotnictví se obává, že nadále platí, že rozhodující není odbornost, ale to, „co řekne strana a vláda.“ Dění posledních let podle ní vedlo k velkému poklesu důvěry ve zdravotnický systém, a to i u lidí, kteří v něm pracují.

Povídali jsme si také o etice reklamy a vlivu farmaceutických firem na uspořádání systému zdravotní péče. Proč jsme v situaci, kdy je běžné, že jeden pacient užívá zároveň i deset různých léčiv, která mu předepíší různí specialisté bez ohledu na celkový stav? Chtějí to sami pacienti, kteří si zvykli řešit všechno rychle pilulkou? „Chybí prevence formou podpory zdravého životního stylu. Co dnes podporují pojišťovny? Prevenci formou invazivních metod, jako je kolonoskopie. A o vlivu stylu života na vznik onemocnění se ve zdravotnictví vůbec nemluví,“  komentuje Pynelopi Cimprichová.

První část rozhovoru s Pynelopi Cimprichovou můžete zhlédnout na tomto odkazu.

Kdo je Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichová

Farmaceutka, ekonomka. Narodila se v Ostravě řeckým rodičům. Vystudovala farmacii na a Univerzitě Komenského v Bratislavě a Podnikohospodářskou fakultu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po kariéře v lékárně, farmaceutické firmě i státní správě založila před lety s manželem vlastní firmu, která se zaměřuje na dokumentaci a administrativu léčiv, zdravotnických potřeb a doplňků stravy. Aktuálně žije v Praze. Je politicky aktivní v hnutí Švýcarská demokracie, které se snaží prosazovat decentralizaci státní správy po vzoru Švýcarska.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Přepis rozhovoru: