Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichovou

„Můžu jenom zvolat, kam jsme se to dopracovali,“ komentuje farmaceutka a ekonomka Pynelopi Cimprichová současný stav nedostatku některých základních léčiv, jako je penicilin. Pracovala v lékárně, ve farmaceutické firmě a několik let i na ministerstvu zdravotnictví v oblasti úhrad léčiv. Systém, kdy mnozí čeští občané shání základní léky v okolních státech, aby se k nim vůbec dostali, nechápe, přestože zná do detailu výrobní, dodavatelské i distribuční procesy.

Pokud je lék dostupný jinde v EU, máme podle Cimprichové dostatečné legislativní postupy na to, jak se k němu dostat. Ministerstvo zdravotnictví je však nevyužívá. „Ministr zdravotnictví nemá důvod říkat, že léky budou na příděl. Je tady od toho, aby zabezpečil ČR minimálně těmi základními léky,“ říká Cimprichová. Profesně se zabývá také procesy sledování bezpečnosti léčiv a v rozhovoru rozkrývá bolavá místa současného systému hlášení možných nežádoucích účinků. Rozhovor jsme rozdělili do dvou částí. Na první se můžete podívat dnes, na druhou v neděli 29. října.   

Kdo je Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichová

Farmaceutka, ekonomka. Narodila se v Ostravě řeckým rodičům. Vystudovala farmacii na a Univerzitě Komenského v Bratislavě a Podnikohospodářskou fakultu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po kariéře v lékárně, farmaceutické firmě i státní správě založila před lety s manželem vlastní firmu, která se zaměřuje na dokumentaci a administrativu léčiv, zdravotnických potřeb a doplňků stravy. Aktuálně žije v Praze. Je politicky aktivní v hnutí Švýcarská demokracie, které se snaží prosazovat decentralizaci státní správy po vzoru Švýcarska.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Přepis rozhovoru: