Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s Ing. Vratislavem Kulhánkem

„Marně přemýšlím, jak z vody, větru a sluníčka pokryjeme spotřebu elektromobilů a umělé inteligence. Poručíme větru, dešti už tady jednou bylo,“ říká Vratislav Kulhánek v rozhovoru o zelené ideologii, politických snahách o omezování aut se spalovacími motory, normě EURO7 a dalších trendech v automobilovém průmyslu. Opravdu spalovací motory skončí? Čeká nás sdílená doprava s centrálně řízenou sítí aut? Na co se musí připravit výrobci aut a řidiči? Zeptali jsme se člověka, který autům rozumí, miluje je a zasvětil jim svůj profesní život.

Ač si Vratislav Kulhánek na základě pozorování reálného chování výrobců aut myslí, že některé věci nebudou tak horké, jak vypadají, kritizuje nekompetentnost lidí, kteří tvoří politiku na evropské i lokální úrovni. „Když se podívám na členy naší vlády, tak opravdu nevím, kde ve firmě bych je zaměstnal. Píár jim nejde a v těch ostatních oblastech také zrovna nevynikají,“ komentuje.

Kdo je Ing. Vratislav Kulhánek, dr. h. c. (mult.)

Český manažer v automobilovém průmyslu. Auta jsou jeho celoživotní láskou a profesně k automobilovému průmyslu přičichl již v době před listopadem 1989. Po listopadu začal působil nejprve jako výkonný ředitel společnosti Robert Bosch a od roku 1997 pak jako předseda představenstva největší tuzemské automobilky Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen. Po odchodu z této vrcholné funkce působil jako předseda Českého svazu ledního hokeje. Ke sportu má blízko od dětství, v mládí hrával dokonce i první ligu ve volejbale.

Ač mu brzy bude 80 let, je stále aktivní na poli strategického poradenství ve firmách i za volantem. Kromě řízení osobního vozu měl vždy rád i ralley. Už v sedmdesátých letech 20. století se jako spolujezdec po boku Stanislava Fošuma účastnil závodů s automobilem Škoda 110 L Rallye.

 

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Přepis rozhovoru: