Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Pokračování rozhovoru s prof. Ing. Petrem Drulákem, Ph.D.

Politolog a expert na mezinárodní vztahy prof. Petr Drulák v druhé části rozhovoru hovoří nejen o selhávající politické reprezentaci, která zavlekla Českou republiku do toxických vztahů s Bruselem, Berlínem i Washingtonem, ale i o médiích, která nekriticky metou cestu jednomu názorovému proudu. „Česká televize je dnes karikatura, Český rozhlas je karikatura. Nejsou to veřejnoprávní média, ale služky určité politické skupiny,“ říká s tím, že když to média a politici přeženou s manipulacemi, začnou si toho všímat i lidé, kterým o politiku nejde, chtějí mít od ní pokoj a jenom jdou k volbám. „Proto i s určitou nadějí vzhlížím k aktivitám ministra Rakušana, protože ten to fakt přehání. Nad jeho výroky a počiny už bych očekával, že si budou drbat hlavu i jeho příznivci,“ komentuje.

Kvůli svým názorům na rusko-ukrajinský konflikt, které nekonvenovaly hlavnímu proudu, dostal profesor Drulák letos v lednu výpověď z Ústavu mezinárodních vztahů. Proti politicky motivované výpovědi se brání soudní cestou. V ČR se podle něj „už zase vyhazuje z práce za názor“ a případů jako ten jeho je mnohem více, i když třeba nejsou všechny medializované. „Lidé tady už zase přemýšlí o tom, co a kde si mohou dovolit říci. A tím přicházíme o ten největší výdobytek polistopadové doby,“ říká profesor Drulák.

Kdo je prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D.

Český politolog, diplomat, bývalý velvyslanec ČR ve Francii, zahraničně-politický analytik a vysokoškolský pedagog. Vystudoval mezinárodní obchod a mezinárodní politiku na Vysoké škole ekonomické, kde absolvoval i doktorské studium. Profesní kariéru začal v Ústavu mezinárodních vztahů, s nímž byla jeho činnost spojena až do výpovědi, kterou dostal v lednu 2023. Tehdy vygradovala kritika jeho osoby ze strany ředitele ústavu a ministerstva zahraničních věcí, kterým se nelíbily postoje, jež Drulák zastává v otázkách války na Ukrajině a přidružených témat. Kvůli výrokům ho posuzovala etická komise a dostal dva vytýkací dopisy, což vzbudilo nesouhlasné reakce u odborníků i laiků, kteří hájí svobodu slova.

Petr Drulák působil a působí jako profesor politologie a mezinárodních vztahů na zahraničních i domácích univerzitách. Je autorem řady odborných publikací z oboru mezinárodní politiky. V letech 2004 až 2013 byl ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů, následně 2014 až 2016 působil ve vysokých pozicích na ministerstvu zahraničních věcí a pomáhal definovat zahraničně-politické směřování ČR. Poté do roku 2019 zastával post velvyslance ve Francii.

V současné době se Petr Drulák kromě akademické činnosti a výzkumu hojně věnuje publicistice. S ekonomkou Ilonou Švihlíkovou a publicistou Michalem Semínem také založil spolek s názvem Svatopluk, který chystá přednášky, konference, výlety, kulturní představení a další aktivity a který se svým názvem odkazuje k prutům velkomoravského knížete Svatopluka s tím, že osamoceni podléháme, spojeni vítězíme. Záměrem spolku je sdružovat lidi různých oborů a směrů, bořit umělé hranice mezi levicí a pravicí a spojovat lidi, kterým jde o svobodu, svébytnost a demokracii v naší zemi. Spolek má k dnešnímu dni již kolem 150 členů a nadále se rozrůstá.

První část aktuálního rozhovoru s prof. Drulákem najdete na tomto odkazu.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Přepis rozhovoru: