Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Pokračování rozhvoru s MUDr. Janem Vojáčkem, funkčním lékařem

Nedávná z kontextu vytržená poznámka herce Jaroslava Duška o rakovině strhla vlnu emocí, ale přinesla také příležitost zamyslet se více nad tématem zdraví, nemoci a odpovědnosti. Funkční lékař Jan Vojáček v druhé části našeho rozhovoru mluví o extrémech, do kterých může zajít medicína založená na zbavování odpovědnosti, a připomíná některé základní principy, na které se v moderní klasické medicíně často zapomíná.

„Umíme se uzdravovat, je to naše bazální přirozenost. Život chce být žit a udělá všechno pro to, aby přežil. Systém každého jednotlivce se chce za každou cenu uzdravit a být tou nejlepší verzí sama sebe,“ říká Jan Vojáček s tím, že i když se ne každému se podaří uzdravit, tak každý má okamžitou příležitost zlepšit kvalitu svého života. „Naše zodpovědnost tady není za to, jestli tady budeme šedesát, osmdesát nebo kolik let. To nevíme. Ale co můžu ovlivnit je jak kvalitní bude můj život dnes. A to můžu udělat za jakéhokoli stavu,“ vysvětluje.

První část rozhovoru s MUDr. Vojáčkem najdete na tomto odkazu.

Kdo je MUDr. Jan Vojáček

Jan Vojáček pochází z Olomouce. Studiem medicíny se vydal ve šlépejích svého otce a dědy. Zároveň během studií a po studiích hrál profesionální fotbal, na pozici brankáře působil i na Slovensku a v nižší soutěži ve Skotsku. Po návratu ze zahraničního angažmá nastoupil jako lékař na ortopedii, ale ještě před atestací ho zlákala funkční medicína, která patří mezi obory s celostním pohledem na lidské zdraví a zabývá se chronickými onemocněními.

Začal pracovat na pražské klinice Endala, kde působí dodnes. V roce 2017 spoluzaložil Institut funkční medicíny a výživy, jehož hlavním cílem je zviditelnění oboru funkční medicíny a výživy tak, aby se tento obor dostal do širšího povědomí odborné i laické veřejnosti. Napsal tři knihy o tom, jak být zdráv a zdraví si přirozenou cestou udržovat. Se svou ženou Šárkou má dvě malé dcery.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Přepis rozhovoru: