Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s Františkem Havlátem

„Naše půda je to nejcennější, co máme. A je v katastrofálním stavu,“ říká zemědělský expert František Havlát. Už téměř dvě desetiletí varuje před důsledky snižování stavů dobytka, kvůli kterému se do půdy vrací jen málo organické hmoty, i před nadměrným užíváním umělých hnojiv a přetěžováním zemědělské půdy. Stejně tak kritizuje dotační systém, který nahrává agrobaronům, jejichž jediným zájmem je maximalizace zisku. Důsledkem nevhodné zemědělské politiky je i nekontrolovatelný dovoz plodin a potravin, který nahrává riziku, že se na trh dostane kontaminované obilí z Ukrajiny či odjinud. František Havlát radil v průběhu let řadě politiků zodpovědných za zemědělskou politiku. Žádného však nepřesvědčil, aby se více zasadil o prosazení skutečných zájmů českých zemědělců a větší potravinovou soběstačnost České republiky.

„Jsme soběstační tak z 30 %,“ konstatuje Havlát s tím, že pokud by došlo k vážnějšímu narušení trhu například v důsledku geopolitické situace, neumí si ani představit, co by se u nás dělo. Situace v zemědělství a potravinářství podle Havláta není neřešitelná. V praxi fungují i zemědělci, kteří hospodaří správně a s respektem k půdě, ale je potřeba vnést zdravý rozum a přístup našich dědů i na úroveň rozhodování o zemědělské politice.

Kdo je František Havlát

Odborník na zemědělství, poradce. Pochází z jižní Moravy. Vyrůstal v zemědělském prostředí, jeho rodina vždy vedla vlastní hospodářství v souladu s dobrou praxí předků. Pracoval nejprve jako technicko-hospodářský pracovník v zemědělském podniku, později jako odborný pracovník v osivářských firmách. Je autorem dotačního titulu Biopásy, který podporuje vytváření potravních políček pro lesní a polní zvěř, a tím pádem i biodiverzitu. Jako odborný poradce radil zhruba desítce politiků napříč politickým spektrem.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee