Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s Lukášem Neterdou

Průnik umělé inteligence (AI) do veřejného prostoru je velmi výrazný a objevují se varovné až alarmistické zprávy o tom, že AI vezme lidem práci, že bude dělat různé nepřístojnosti a podobně. Podle Lukáše Neterdy, který se v oblasti AI profesně pohybuje řadu let, je potřeba se zamyslet, pro koho jsou AI systémy, jež jsou ze své podstaty demokratické, ohrožením. „Google má víc problémů než máme všichni ostatní v této zemi nebo na této planetě. Všechny technologické giganty jsou v situaci, která je ohrožuje. Jejich ochranný příkop, díky kterému jim nikdo nemohl konkurovat, zmizel. A jsou nervózní,“ říká Neterda s tím, že systém aktuálně potřebuje vyvolat paniku ve stylu, že se zde něco exponenciálně šíří a pokud se nepodniknou určité kroky, všichni zemřeme. S cílem získat živnou půdu pro omezující legislativu vůči AI, která by filtrovala informace, na jejichž základě AI plní zadání.

K omezování AI má systém jak podporu technologických firem, tak akademické sféry, které podle Neterdy ujel s umělou inteligencí vlak. AI systémy jsou dnes velmi úspěšně schopni tvořit i experti nezávislí na grantech a technologických gigantech. „Můžeme možnosti umělé inteligence využít kompletně pro svůj prospěch. Ale aby to nedopadlo tak, že si Google zlepší algoritmus a bude nám říkat, že se máme jít očk.vat nebo skákat z oken, je potřeba pro to něco dělat. Jako jednotlivci i jako společnost. Hlídejte si svoje zájmy. Hlídejte si organizace, spolky, které stojí za těmi vašimi zájmy. Které kopou za vás. A podporujte je. I finančně. Nemůžou zůstat bez peněz, když proti nim stojí Google,“ apeluje Neterda.  

Kdo je Lukáš Neterda

Specialista na informační technologie. Od dětství sleduje technologický vývoj a již ve velmi mladém věku zakládal a úspěšně provozoval technologické start-upy. Své firmy postupně prodal, aby se mohl plně věnovat vývoji systémů založených na umělé inteligenci a jejich praktické aplikaci. Žije v Praze. Aktivně se zajímá o veřejné dění a politiku. Dlouhodobě poukazuje například na problémy s veřejnými zakázkami na pražském magistrátu. Sám také do zastupitelstva kandidoval.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee

Odkazy k termínům zmíněným v rozhovoru