Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s plk. Ing. Jaroslavem Štefcem, CSc.

Podle zákona o ozbrojených silách je základním úkolem ozbrojených sil připravovat se k obraně České republiky a bránit ji proti vnějšímu napadení. „Kdyby se nějaká skutečná armáda rozhodla přejít přes území České republiky, vůbec by naši armádu nezaznamenala a její ztráty by byly na úrovni ztrát běžných při přesunu vojsk,“ říká Jaroslav Štefec, někdejší ředitel již zrušeného Národního úřadu pro vyzbrojování. Současný vektor konfliktu na Ukrajině podle něj není příznivý a může vyústit i v omezenou jadernou výměnu na evropském území.

Jakou roli by v případě jaderné výměny sehrála Česká republika, její území a její obyvatelstvo? Jak se postavit k obraně země, když armáda toho sama schopná není a země podle mnohých nemá samostatnou a smysluplnou zahraniční politiku? „Já do určité míry tleskám snahám zapojit do obrany civilní obyvatelstvo, ale ti lidé napřed musí vědět, za co by měli bojovat. Za německé fabriky? Za korejské fabriky? Za holandské vlastníky půdy? Ano, máme za co bojovat. Můžeme bojovat za svoje rodiny a svoje majetky, ale tenhle stát dělá všechno pro to, aby nás o ně připravil,“ komentuje Štefec, který má za sebou bohatou armádní kariéru, včetně služby u raketových vojsk, prověrky na úrovni přísně tajné a přístupu ke strategickým materiálům NATO v oblasti vyzbrojování.

Kdo je plk. Ing. Jaroslav Štefec, CSc.

Vojenský a zbrojní analytik. Původně chtěl studovat jadernou energetiku, ale jeho kádrový profil to kvůli „politickému škraloupu“ otce v 50. letech neumožňoval. V rodině má dlouhou historii povolání ve vojenství, takže se přihlásil na Vojenskou akademii v Brně. Vystudoval zde raketovou techniku a tomuto oboru se pak věnoval v rámci armády. Po roce 1989 pokračovala jeho kariéra experta na vyzbrojování, působil na pozici ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování a na ministerstvu obrany. Byl členem rady národních ředitelů pro vyzbrojování při NATO a jako držitel prověrky na úrovni přísně tajné byl dle svých slov i potenciálním účastníkem jaderných tajemství. V současné době působí jako konzultant v soukromé sféře a také vyučuje.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee