Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s Ing. Vladimírem Štěpánem

Kombinace obnovitelných zdrojů a jádra, se kterou do budoucna počítá vláda, je podle Štěpána nedostatečná. Ohlášený konec výroby elektřiny z uhlí může způsobit, že poměrně brzy budeme elektřinu dovážet a její ceny budou ještě více nejisté, než jsou nyní. „Vláda vsadila všechno na podporu obnovitelných zdrojů a vůbec neřeší podporu úspor energie třeba formou zateplování nebo podporou výroby vysoce efektivních kotlů na dřevo,“ říká Vladimír Štěpán s tím, že zejména pro majitele starších domů mohou být ceny energií brzy likvidační a že v mainstreamových médiích už lze pozorovat agendu prosazující nájemní bydlení jako nejlepší řešení, což vyhovuje některým globálním fondům a jejich beneficientům. „Jestli jsem na podzim říkal, že každý den s naší vládou nás stojí miliardy korun, tak teď bych řekl, že je to ještě více. Jejich destrukční chování se projevuje dramaticky. Máme 420 miliard schodek, ale je ticho. Všichni jsou šťastní. Píše se, jak už je pomalu po krizi. Akorát ty ceny nám pořád rostou,“ komentuje Štěpán ironicky.

Kdo je Ing. Vladimír Štěpán

Expert na energetiku, energetický konzultant, člen pracovní skupiny Energie není luxusní zboží. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Již od studií se věnuje energetice a vedle toho i životnímu prostředí a makroekonomice. Jako obchodní ředitel ČPP byl odpovědný za kontrakty na import plynu do ČR, později i na Slovensko. V letech 2018-2019 byl poradcem plynárenských společností, vládních institucí a zástupců SR v EU ve věci obhájení perspektivy zemního plynu do roku 2040.  Byl poradcem nadnárodních evropských energetických společností v mezinárodních projektech v Chorvatsku, Řecku, Izraeli, Mongolsku a Číně, vystupoval jako expert v mezinárodních arbitrážních řízeních. Spolupracoval rovněž s vládní komisí pro přípravu nové energetické politiky ČR (Pačesova komise) a byl řadu let poradcem ERÚ ČR v oblasti plynárenství a teplárenství. Je spoluzakladatelem poradenské společnosti ENA s.r.o., po rozdělení společnosti v roce 2015 založil společnosti PSC Call s.r.o. a Enas s.r.o.

První část rozhovoru s Vladimírem Štěpánem najdete na tomto odkazu.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee