Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s matematikem, filantropem a podnikatelem
Karlem Janečkem

„Jako lidé jsme se nepoučili z toho průšvihu během covidu, kdy jsme se nechali zmanipulovat a kdy jsme udělali špatné věci, jako zavřené školy, očkování zdravých dětí, za které se třeba Dánsko omluvilo. U nás žádná sebereflexe není a já jsem přesvědčen, že se to musí změnit. Protože teď nastává další fáze, přichází manipulace strachem z dezinformací. Na základě toho, že někdo může šířit dezinformace budeme opět upírat svobodu slova? To je špatně a já jsem přesvědčen, že teď je ta kritická doba, kdy se ukáže, jestli si dokážeme svou svobodu slova uchránit. Jestli budeme dostatečně aktivní a nenecháme se manipulovat,“ říká Karel Janeček v rozhovoru, ve kterém se věnujeme také okolnostem jeho vyřazení ze souboje prezidentských kandidátů a jeho reakci na něj, jeho vztahu k matematice a číslům a potenciálu českého národa, který je třeba povzbuzovat.

„Jsme specifický a výjimečný národ. Máme extrémně úspěšné lidi, ale zároveň jsme tak negativní, pesimističtí a vzájemně se ubíjející, že nejsme tak úspěšní, jak bychom mohli být. Pokud se nám to podaří korigovat a být více podporující, máme obrovský potenciál. Perla České republiky je dovedně schovaná, ale je to velký potenciál pro budoucnost,“ komentuje Karel Janeček a apeluje při tom na vzájemný respekt mezi lidmi.

Kdo je Mgr. Karel Janeček, MBA, Ph.D.

Český matematik, podnikatel, filantrop, 92. druhý nejbohatší Čech (2022 dle časopisu Forbes). Narodil se v Plzni, studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v USA, odkud má tituly MBA a Ph.D. Finančního úspěchu dosáhl díky obchodování s finančními deriváty a zejména díky zdokonalování vlastního systému matematických algoritmů pro obchodování. Janečkem spoluzaložená společnost RSJ obchoduje od roku 2000 na londýnské derivátové burze a v roce 2009 se jako první česká společnost stala členem evropské derivátové burzy Eurex. Vedle podnikání se věnoval pedagogické a vědecké činnosti, působil jako výzkumný pracovník na Rakouské akademii věd a přednášel na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Jeho publikace mají stovky citací ve vědeckých časopisech.

V roce 2009 založil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu. V listopadu 2021 se vědecká a správní rada fondu rozhodla ukončit s Janečkem spolupráci kvůli jeho vyjádřením ohledně covidu a očkování zdravých dětí. V roce 2011 založil spolu s podnikatelem Stanislavem Bernardem a hercem Janem Krausem Nadační fond proti korupci, který mimo jiné uděluje Cenu za odvahu lidem, kteří navzdory rizikům upozornili na případy korupce ve svém okolí, a který upozornil na řadu závažných korupčních kauz. Výčet Janečkových dobročinných aktivit tím nekončí, založil i další nadační fondy a nadace, skrze které podporuje mimo jiné svůj projekt Pozitivní evoluce zaměřený na zlepšování společenského klimatu v ČR. Je autorem návrhu nového volebního systému s názvem D21 – Janečkova metoda.

Začátkem roku 2022 oznámil záměr kandidovat na prezidenta ČR. Na podpisových arších shromáždil více než 70.000 podpisů, ministerstvo vnitra však uznalo jako platných pouze 48.000 podpisů. Mezi neuznanými podpisy byl přitom i Janečkův vlastní. Po Janečkově protestu, odvolání a přepočtu hlasů se nepodařilo přes soudy prokázat, že Janeček splnil hranici 50.000 potřebných podpisů. Ve finále mu chybělo jen 17 podpisů, ale kandidovat nemohl. 

 

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee