Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Nový rozhovor se spisovatelem a režisérem Janem Tománkem

„Sledování mainstreamu jsem dávno zrušil. Mně to přijde divné, že bych začal najednou věřit tomu, kdo mi dva roky lže. To je jako ta týraná manželka doma, která pořád omlouvá svého muže, že to tak nemyslel, že ji má rád… Psychologové a sociologové jednou budou mít žně z toho, co se tady děje,“ říká v novém rozhovoru spisovatel a režisér Jan Tománek. Útoky na jeho osobu v různých médiích a na sociálních sítích se ho podle jeho slov nedotýkají. Nadávání odborníkům a veřejně činným osobám do proruských trollů a filcek, které se už bere jako kolorit doby, mu ale v něčem připomínají předválečné Německo. Tománek nedávno vydal novou knihu Válka se stromy, která je mrazivým podobenstvím doby covidové. „Musel jsem tam po dokončení dopsat několik kapitol, aby to absurdní podobenství mělo vůbec nějakou nadsázku,“ komentuje.  

„Nejhorší je, že lidem nedocházejí souvislosti… Mě ceny energií vůběc nepřekvapily, věděl jsem už před rokem, jaké budou a kolik nás to bude stát. Spousta lidí, kterých jsem se před rokem ptal, co budou dělat ohledně energií, tehdy řekla, že nic, a teď se hrozně diví. A mnohým pořád nedochází, že nejde o to, jestli si doma oblečete svetr, ale o to, že když máte trojnásobné ceny energií, tak se to velice rychle promítne do všeho…,“ dělí se o své pozorování zakladatel Zdravého fóra s tím, že vlak, kterým jede naše společnost směrem k úpadku, už podle něj nelze zastavit. Důležité je podle něj nemlčet, nenaskakovat na lži a nepodporovat je. „Moje cesta je obklopit se přáteli a smát se tomu, dodávat si navzájem optimismus,“ říká.

Kdo je Jan Tománek

Jan Tománek pochází z výtvarnické rodiny. V mládí ho okouzlil svět počítačových her, přispíval do tehdejších ikonických herních časopisů Excalibur a Score a založil časopis Level. Studoval výtvarné umění a během studia začal tvořit první animované filmy. Ve filmové tvorbě pokračoval i po absolutoriu. Jeho nejznámějším filmovým dílem je první český 3D animovaný film Kozí příběh – pověsti staré Prahy a jeho pokračování Kozí příběh se sýrem. V posledních šesti letech se věnuje psaní. Je autorem knih Motýlí křik, Lustr pro papeže, Archa knih. Letos na konci léta vydal svou zatím poslední knihu Válka se stromy. Je zakladatelem platformy Zdravé fórum. Na svém blogu a profilech na sociálních sítích komentuje vše, co mu aktuálně přijde zajímavé. Je ženatý, s manželkou a dvěma dětmi žije v klidné čtvrti na okraji Prahy.

 

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee