Barion Pixel

Investigace Markéty Dobiášové:

Kauzu vyvedení a prodeje městských pozemků v Praze – Lysolajích a u metra Palmovka jsem začala investigovat v roce 2019, před mým odchodem z České televize do CNN Prima News. Šéfredaktorovi reportážní publicistiky ČT Marku Wollnerovi jsem odeslala připravený scénář reportáže o kauze, která ukazuje systém propojení komunální politiky s developery a dalšími komerčními subjekty. Česká televize reportáž nikdy neodvysílala.

Scénář nezveřejněné kauzy je součástí následujícího článku.

 

rem: Wikimedia Commons

ČESKÁ TELEVIZE – KAUZA LYSOLAJE, r. 2019

Je září. Pátek třináctého. Dopoledne. Otevírám e-mailovou schránku. Je v ní mail od Jany. Dlouholeté bývalé kolegyně, investigativní novinářky, dramaturgyně České televize Jany Škopkové. Mezi blízkými někdy přezdívané „Škopina“.

Volala mi před pár dny, že má možná námět na reportáž.  

Ahoj Markétko. Všechny doklady a smlouvy bych ti k tomu dodala, pokud se ti to bude zdát dobré…“

Otevírám přílohu. Informace se týkají vyvedení a prodeje městských pozemků. Takzvané „komunálky“ na první dobrou. Dva případy. V Praze Lysolajích a na stanici metra Palmovka. Spojují je stejní aktéři. A neobvykle nízká cena pozemků. Naznačují silný klientelismus. Zákulisní dohody a protekci. Mezi politiky, developery, byznysmeny, manažery městských firem. A novináři. Ostatně, kde můžu hned narazit, na to mě Jana mě upozorňuje rovnou. Poznámku o střetu zájmů v samotné televizi, v redakci, si neodpustila.    

 „…z mého pohledu je to pěkná kauza, ale vzhledem k DP a Witowské* a Snopové**, která prý žije s Dušičkou z DP, to možná bude neprostupné v ČT. No uvidíš. Materiály ti dodám v pondělí, pokud se ti to bude zdát OK. Pa. Jana“

*Světlana Witowská je moderátorka České televize, tehdejší manželka generálního ředitele Dopravního podniku hl. města Prahy Petra Witowského. Kamarádka Anety Snopové.

**Aneta Snopová je reportérka České televize, partnerka Martina Dušičky, vedoucího Odboru centrálního nákupu Dopravního podniku hlavního města Prahy. Zástupkyně Marka Wollnera, šéfredaktora publicistiky ČT. Kamarádka Světlany Witowské.

Rutinně zadávám do vyhledávače klíčová slova. Kdo je kdo. Městské politické kauzy mě nikdy moc nebavily. Radní, zastupitelé, státní správa, samospráva, spousta odborů a spousta lejster.  Jana by mi ale kraviny snad neposílala, zveřejnila v minulosti dost silných kauz.  

foto: Infografika NFSN

Rychlá rešerše, co se kde v médiích psalo. K okolnostem prodeje pozemků, k nějakému podezření, k vazbám. Nic. Projela jsem odkazy na zdroje uváděné mezi informacemi v příloze od Jany. Veřejný majetek, veřejně dostupné. Dobře. S ověřováním informací o historii obou případů by neměl být problém.

 

Na první pohled jednoduchá městská kauza

Načrtávám si v poznámkách základní propojení aktérů. Firma. Jednatel. Developer. Developeři na jedné straně. Starosta Lysolají, radní za STAN, náměstek primátora hlavního města Prahy a člen dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy na straně druhé. A Dopravní podnik. Magistrát.

foto: Infografika NFSN

V Lysolajích i na Palmovce u metra měli podle několika oficiálních zpráv „Společný projekt.“

„Lysolaje čeká přestavba. Kromě obytných rodinných domů přibude ke čtvrti společenský dům, s komunitním centrem, školou. Projekt nese název Dolina a spolupracuje na něm lysolajská radnice se společností DALAVRIEN, s.r.o.. Hotov má být v roce 2022.“, píše Blesk v roce 2018.

Výběrová řízení žádná. Podívám se na to, odepisuju Janě večer.

“Ahoj Jani, zběžně jsem koukla a je to zajímavý. Ano, s velkejma kamaradkama W+S a jejich muži na DP možná trochu problém bude nebo by byl, ale do toho zasahovat nemůžou, každopádně na poradě by Aneta být neměla a neměla by o ničem vědět. To ještě bude zajímavý:)))  Díky M.”

Popsat jednotlivě dva komunální případy se stejnými aktéry by nemělo být složité. Zpracování reportáže moc času nezabere. Odevzdat by se dala poměrně rychle.

Informace ale naznačují hlubší problém než možná jen nevýhodné prodeje městských pozemků. Ukazují na systém.

Potřebuju parťáka

Celý následující víkend pracuji. Stříhám jinou reportáž o brněnských radních do pondělního vysílání. Dramaturgií je pověřená Aneta Snopová. Znamená to, že bude v úterý na poradě.  Informace o aktivitách primátorova náměstka a člena dozorčí rady Dopravního podniku Petra Hlubučka si nechám pro sebe. Zmíním se jenom o prověřování transakcí s pozemky na Praze 6. Je mi jasné, že budu potřebovat parťáka.

Napadá mě Adéla. Je v redakci Reportérů ČT poměrně nová. Ambiciózní, pečlivá, trochu nejistá, což nemusí být na škodu.  Pro Mladou frontu Dnes a do zpravodajství ČT o městských zakázkách psala i točila, prostředí zná.

Přeposílám jí k případu informace od Jany. O hodinu později píše: : „Ahoj, posílám, co k tomu mám z loňska“. Informace jsou z roku 2018. Potvrzují ty, které mám od Škopiny.

Informace od Adély popisují aktivity Petra Hlubučka v případech prodeje pozemků na stanici metra Palmovka a v Lysolajích ještě podrobněji. Souvislosti. Jeho propojení s developerskou skupinou, magistrátem a Dopravním podnikem. V printscreenu sponzorovaného příspěvku z facebookového profilu Petr Hlubuček přináší dobrou zprávu Pražanům o tom, že dozorčí rada Dopravního podniku schválila projekt na „revitalizaci a dostavbu metra Palmovka“.

Adéla nachází i kupní smlouvu mezi Lysolajemi a společností DALAVRIEN, s.r.o. z developerské skupiny Landia. Posílá také smlouvu o vzájemné spolupráci developera s městskou částí Lysolaje.

Společný projekt Petra Hlubučka s developerem. Ano. To sedí.

 

Střety zájmů…

Vyhledávám stránky developera. Podle smluv s městem jde o investora. Stavební projekt v Lysolajích už na svůj web pověsil. Má název Dolina – Zátiší.  40 tisíc metrů čtverečních lysolajské louky chce developer zastavět.

Koupil ji v roce 2017. Od Lysolají. V čele s Petrem Hlubučkem. Metr pozemku za 2500 korun.

Teď tam už developer nabízí luxusní bydlení a prodej lukrativních pozemků. Metr pozemku za více než 12 tisíc za metr čtvereční.

Pro jistotu si dělám printscreen obrazovky. 

S Adélou začínáme ihned spolupracovat. 

Je pátek 20. září 2019. Mám v televizi domluvenou schůzku se Zdeňkem Šámalem, ředitelem zpravodajství a publicistiky. Nabízí mi vedení a dramaturgii 168hodin. Odmítám na místě.

V redakci Reportérů se potkáváme s Adélou. Domlouváme si postup pátrání.

Zjistit vztahy, časovou osu vyvedení a prodeje pozemků, abychom mohly popsat, kdy a jak se to stalo. Jak se z pozemků města staly postupně pozemky developera a jak k nim výhodně přišel. Na chodbě v televizi potkávám Marka Wollnera. Říkám mu o tématu, do kterého se s Adélou pouštíme. O Dopravním podniku, který v kauze hraje podstatnou roli. Upozorňuju ho, že je Aneta ve střetu zájmu a neměla by o ničem vědět.  Usmál se. Nemám prý přehánět. 

Aneta s Markem jsou si blízcí, do jejich soukromých porad v kanceláři šéfredaktora nevidí nikdo. Únik informací asi neuhlídáme.

O čtyři dny později, jde na redakční, tzv. velkou úterní poradu, moje kolegyně Adéla sama. Dává mi poté vědět. Marek Wollner od ní zjišťoval, co k Dopravnímu podniku máme. Přede všemi. 

Klientelismus…

foto: Facebook

Potkáváme se nad případem i se Škopinou. Dává nám informace, dokumenty, jak slíbila. Jsou z veřejných zdrojů, podstatné už máme a prověřujeme. Sháníme znalecký posudek na cenu pozemků v Lysolajích.

Zjišťujeme, že prodej pozemků prověřuje kontrolní výbor Rady hlavního města Prahy.  Jeho tehdejší šéfka Jaroslava Janderová /ODS/ se ale k vyšetřování vyvedení pozemků vyjadřovat nechce. Chce údajně zadat revizní posudky, které by prověřily cenu, za kterou byly pozemky v Lysolajích prodány. Na schůzce nám s Adélou přiznává, že případ konzultuje s Karlem Grabeinem Procházkou /ANO/, předsedou majetkové komise rady HMP.

Ví toho hodně. Pro vyvedení pozemků hlasoval, prodej developerovi obhajoval. Na magistrátu zjišťujeme, že se o případu vyvedení pozemků v Lysolajích i v Praze na Palmovce mluví v kuloárech dost. Mnozí zastupitelé i radní hovoří o kontaktech Petra Hlubučka s developery i lobbisty. Jedině však off record.

Hledáme i ve veřejných zdrojích.

Ověřujeme všechny vazby. Klientelismus, spřátelená propojení mezi politiky a developery, šéfy městských firem, politická rozhodnutí ve prospěch byznysových skupin. Není to jednoduché. Obchodní lobby se stává běžnou součástí politiky

Obcházení výběrových řízení a lobbing při zadávání státních zakázek je čím dál obvyklejší. I pro novináře to už přestává být téma,  jen si o tom mezi sebou povídáme. Také v naší redakci při pracovních hovorech několikrát zazní, že „lobbing je dneska vlastně už legitimní“Nakonec ani Petr Hlubuček se společným byznysem zástupců města s developerem netají. Naopak. Sám prodeji pozemků developerovi i jeho komerčnímu projektu dělá na sítích reklamu.  Dokonce jej balí do politických prohlášení o prospěšnosti projektu pro Pražany. Podle uzavřených smluv o vzájemné spolupráci města s developerem to na pohled vypadá, že je v Lysolajích i na Palmovce všechno právně „čisté“.

Společný podnik, společný projekt, spolupráce města, Dopravního podniku s developerem. Vrtá mi to hlavou. Jaké si tím prodejem město zajistilo výhody? Jak to jde bez výběrového řízení? Jaký je skutečně tento mediálně tolerovaný společný byznys města s developerem výhodný pro město, pro lidi, pro Pražany?

Pozemky u metra na Palmovce byly vždycky lukrativní, stejně tak byly a jsou lukrativní pozemky na Praze 6 v Lysolajích. Developer to ví, pražští radní taky. Proč jde oficiálně o spolupráci? V čem spočívá?

Vypadá to dobře. Když se to dobře právně ošetří a marketingově prodá.

Plány se mění. Ve prospěch developera.

Obejít výběrové řízení byl v případě Lysolají pravděpodobně předem domluvený záměr. Záměr nepustit do developerského projektu s městskými pozemky nikoho jiného. Jiného developera, jiného investora, někoho, kdo by za pozemky mohl městu nabídnout víc.

Pokud to tak je, muselo to být předem se zástupci města domluveno. Od začátku smluvně, právně ošetřeno. Čím dál víc mě to zajímá.

 

Jedeme do Lysolají. Mluvíme s lidmi, kteří bydlí v sousedství louky.  Té, kterou chce developer zastavět. Nejsou rádi. Vyprávějí o tom, že na pozemku měl stát dům pro seniory, školka, park. A také o tom, co kdysi lysolajským sliboval sám starosta Hlubuček i zástupci developera, kteří tam jezdili na jednání a besedy s občany. Lysolajští nám vypráví, jak se postupně slibované a schvalované plány obce měnily. Ve prospěch developera.  

foto: databanka Depositphoto

Neznám developera, který by sledoval zájem města, občanů a upozaďoval svoje investorské zájmy vydělat. Ptáme se s Adélou na cenu pozemků několika realitních makléřů. Před kamerou. Na cenu v místě a čase obvyklou. Makléři uvádějí k roku 2017 cenu pozemků v Lysolajích nejméně  4 500 – 7000 korun za metr čtvereční. I ta nejnižší cena je o skoro sto procent vyšší, než ta, za kterou město prodalo pozemky developerovi.  

“V čem je problém?”

foto: archiv NFSN

Z komunikace mezi mnou a Adélou Paclíkovou:

27. 9. 2019 – „Musíme najít spojitost mezi Dalavrienem a Ag development,“ píše mi Adéla jméno dalšího aktéra, na kterého v Lysolajích narážíme. Byl to AG development, kterého Petr Hlubuček původně na magistrátu představoval jako hlavního partnera budoucího developerského projektu na louce v Lysolajích. To proto, že AG DEVELOPMENT, a.s. byl vlastníkem dvou menších pozemků sousedících s loukou, na níž chtěl Petr Hlubuček stavět. AG DEVELOPMENT pozemky ale nakonec prodává.  „Našemu“ developerovi, za kterého jedná Kamil Hošták.

 „To AG končí v Lichtenštejnsku. Stojí za tím nějaký BPD development,“  píše Adéla.

Nic mi to neříká. Projíždím internet. „Z bývalých uhlobaronů jsou developeři“ /E15.cz/. Někdejší spolumajitelé těžařské skupiny Czech coal, bývalí uhlobaroni Vasil Bobela, Petr Pudil, Jan Dobrovský jsou sdruženi pod hlavičkou bpd development, a.s..“ V článku se uvádí, že jde mimo jiné o známou developerskou skupinu. Realizuje v Praze mnoho staveb. Například, zhruba za miliardu a půl, velkolepou výstavbu kancelářského centra u Vítězného náměstí na Praze 6. Také na původně městských pozemcích. Přeposílám Adéle, kdo všechno má s pozemky v Lysolajích co dočinění.

„V čem je problém?“, ptají se nás dva manažeři kanceláře a asistenti náměstka primátora Petra Hlubučka. Oba ve skvěle padnoucím obleku. S úsměvem. Chtějí vědět, co a proč nás zajímá, když si jdeme na magistrát Prahy domluvit s Petrem Hlubučkem rozhovor.   

„Problém není, naopak, pro občany se dělá důležitá věc a bez investora se to neobejde. Co je na tom špatného, co na tom hledáte? Vždyť náměstek Hlubuček jen ukazuje, že spolupráce je možná, přínosná, klientelismu naopak zamezuje, bojuje proti němu, s tím vyhrál přeci volby. Nová strana, nová krev a projekty jsou to hezké.“  

Žádost o rozhovor máme dát písemně.

Pracujeme na podrobné časové ose. Jestli šlo v transakci s pozemky takzvaně o „kamarádšoft“, tak ho v čase pravděpodobně uvidíme. V reportáži chceme ukázat, jakým způsobem se Petrovi Hlubučkovi podařilo během čtyř let městské pozemky vyvést z majetku Prahy a bez výběrového řízení je prodat předem vybranému developerovi.

– 17.2. 2014 Petr Hlubuček žádá MHMP o poskytnutí pozemků pro výstavbu domova pro seniory.

– 19. 6. 2014 MHMP převádí na městskou část Lysolaje pozemek o výměře 55 249 metrů čtverečních. S podmínkou, že Petr Hlubuček nesmí pozemek nikomu prodat ani jej převést. Musí na nich postavit seniorský dům.

 

Výběrové řízení se nekoná

Zjišťujeme, že Petr Hlubuček podmínky stanovené radními a zastupiteli ignoroval. Pozemek rozdělil na pozemky dva. První část o rozloze 15 227 metrů čtverečních má zůstat Lysolajím na stavbu domova pro seniory. Druhou, větší část o rozloze 40 000 metrů čtverečních, chce Petr Hlubuček prodat ke komerční výstavbě.

Na stanovisko MHMP k rozdělení pozemků Petr Hlubuček nečekal. Nenaplánoval ani výběrové řízení na prodej pozemků.  Jedině to by  přitom Lysolajím mohlo zajistit co nejvyšší výnos. Pro stavbu seniorského domu.

Zajímá nás, jak Petr Hlubuček výběrové řízení, obešel. Úřední záznamy z Lysolají i zastupitelstva hlavního města Prahy nám to ukazují.

V dubnu a v červnu 2015 Petr Hlubuček pořádá v Lysolajích dvoukolový takzvaný workshop.. Lysolajským představuje budoucí komerční využití louky. Dva malé pozemky v jejím sousedství v té době odkupuje od firmy někdejších uhlobaronů.

Po workshopech v Lysolajích Petr Hlubuček představuje na magistrátu svého nového strategického partnera  DALAVRIEN, s.r.o./Landia, který vlastní  sousedící pozemky. Zjišťujeme, že záměry developera jsou již zapracované v urbanistickém plánu lysolajského území .

Pročítáme znalecký posudek. Klíčový dokument. Zpracovatel: znalecký ústav Equita consulting, s.r.o.. Petr Hlubuček dává jejich posudek na magistrát.

Pročítáme znalecký posudek. Klíčový dokument. Zpracovatel: znalecký ústav Equita consulting, s.r.o.. Petr Hlubuček dává jejich posudek na magistrát. Zastupitelé a radní pro hlasování o prodeji však dostávají pouze první a poslední stranu posudku. Celý leží v archivu majetkového odboru Magistrátu hlavního města Prahy. U Karla Grabeina Procházky /ANO/. Proč zastupitelé a radní nedostávají posudek celý? Údajně „běžná praxe“.

Pročítáme s Adélou všechny veřejně dostupné zdroje. Zápisy z rady, zastupitelstva Lysolají i hlavního města Prahy. Přílohy. Vyjádření právníků i ekonomů, soudních znalců.

Je víc a víc zřejmé, že prodej pozemků z majetku Prahy byl účelový. Časová osa nám ukazuje, že účelově byl vypracován a použit i znalecký posudek od Equity consulting, s.r.o.

Na první straně znalecký ústav tvrdí, že u pozemků nezjišťoval cenu obvyklou, a hned na třetí, že posudek nelze použít pro jednání s orgány státní správy.

Znalecký posudek od Equity consulting, s.r.o. tedy neměl být vůbec zastupitelům předložený.

Blíží se konec října. Jedeme na smluvený rozhovor s Petrem Hlubučkem. Do jeho kanceláře na magistrátu. Usmívá se, nechává nám uvařit kávu. Kameraman má pokyn, spustit kameru co nejdříve. Chceme znát celý příběh. Od úplného začátku. Detaily jsou podstatné. Petr Hlubuček je zná. O louce v Lysolajích mluví jako o rodinném stříbru, které hýčká.

Dozvídáme se, že s developerem Kamilem Hoštákem znají. Výběrové řízení obešel, protože mohl. Nebylo nutné. Právní poradenství a smlouvy k transakci s pozemky zajišťovala advokátní kancelář Achour a partneři. Ocenění pozemků u znaleckého ústavu Equita consulting, s.r.o. objednával Petr Hlubuček. Až na konci dohod s developerem. Cenu obvyklou znát nechtěl.  

Natáčíme s Hlubučkem

Z přepisu natočeného materiálu s P. Hlubučkem 18.10.2019

06:38:44 Reportérka M. Dobiášová:…Kdybyste oslovili třeba více těch developerů nebo dali nabídku, tak jste si mohli vybírat z projektů, které by byly pro Lysolaje nejvýhodnější, ne?

06:38:52 Petr Hlubuček:Ne, podívejte se, v nějakém okamžiku…

foto: Infografika NFSN

Reportérka M. Dobiášová:

Ne? Jak to víte, když jste mezi nikým nevybírali?

06:38:58 Petr Hlubuček:Podívejte se, v nějakém okamžiku, ti lidé si vás vyberou ve volbách proto, abyste je zastupovala. Ti lidé vám věří, že je budete zastupovat dobře a správně. Já jsem v Lysolajích byl zvolen potřetí, mně lidé důvěřují.

07:06:51….. Starosta Hlubuček:Tak to byla pro nás nejvýhodnější nabídka? Ano.

Markéta Dobiášová:Jak to víte? Když jste nedělali soutěž?

07:07:14 Starosta Hlubuček:Tam je napsáno „minimálně tedy dle znaleckého posudku nejvýhodnější nabídce“. My jsme si vyhodnotili tuto nabídku jako nejvýhodnější.

Reportérka M. Dobiášová:Jak to bylo s prověřováním té ceny? Přišel za váma developer a řekl: „My jsme ochotni tady vám za to dát 100 milionů korun,“ a vy jste posléze ověřovali, jestli 100milionová částka je adekvátní nebo jak ta jednání o ceně probíhala?

07:03:14 Starosta Hlubuček: Nevzpomínám si úplně na ten detail, ale v každém případě jsme si ve chvíli, kdy bylo zřejmé, kdy bylo možné ty pozemky nějakým způsobem definovat…tak jsme objednali znalecký posudek a z toho se vědělo, jaká je hodnota toho pozemku…Přátelé, já pořád nevím, v čem je problém?

Víte, ono to vypadá, že ten, pro koho to bylo nejvíc nejvýhodnější je ten developer..

07:17:28 Starosta Hlubuček: Mrzí mě, že to tak vypadá a samozřejmě nebudeme si nalhávat, že prostě někdo, asi vám přinesl tenhleten projekt, protože prostě pan starosta Hlubuček, který je teďka náměstkem primátora, tak je potřeba se mu podívat na zoubky, to není nic proti vám. To je prostě… a myslíte si, že todleto není divný?

07:17:50 Markéta Dobiášová + Adéla Paclíková: Co?

Starosta Hlubuček: Že někdo teďka přichází, když já jsem se stal náměstkem primátora a zkoumá tento projekt? Není to divný?

foto: Infografika NFSN

Po nátáčení rozhovoru se starostou a náměstkem Hlubučkem se vracíme do redakce na Kavčí Hory. Netrvá dlouho a začínají mi chodit zprávy od kolegů, co že to s tím Hlubučkem vlastně děláme? Pro STAN pracuje hned několik bývalých novinářů, také z řad České televize. „Proč se zajímáte o Hlubučka? O co jde?  Je to férový chlap, fakt v pohodě“.  V jedné ze zpráv ovšem stojí velmi vážné tvrzení: „Pozor, ať si nenaběhnou..“

Pan náměstek Hlubuček má být cílem msty jednoho známého pražského lobbisty a píjáristy. Developerská společnost DALAVRIEN, s.r.o./Landia má být dokonce terčem jeho vydírání. A naše natáčení má prý vydírání posloužit. Ve hře je 10 milionů.

Nátlaková hra začíná.

Vyděračem má být bývalý novinář, podnikatel a poradce pro krizovou komunikaci Martin Grmela. Zprávu posílá advokát Gabriel Achour. který poskytuje právní služby Petru Hlubučkovi, Dopravnímu podniku Hlavního města Prahy, magistrátu i ministerstvu dopravy. V zákulisí pražského podnikatelského prostředí má přezdívku „Gábina“.

Hned volám Adéle. Zpočátku bere zprávu s humorem. Netrvá však dlouho a nařčení začínají účinkovat. Adéla má strach. To je výborný, ještě budu toxická já“.

foto: Wikimedia Commons

Obává se, že bude spojovaná s lobbingem a naše reportáž taky.

Nesmysl. Má moji plnou důvěru.

???Adéle chodí zprávy typu:„Slyšeli jsme, že jste prý dala na byznys?“.

Je jasné, že aktéři přes Adélu tlačí na zastavení investigace.

Ještě týž den, celkem pozdě večer, píše developer Kamil Hošták. Chce se sejít. Domlouváme si schůzku. Chci vysvětlení. Adéla se schůzky neúčastní.

Domlouváme se společně i s režisérem, že jednání zaznamenám na skrytou kameru.

Vyrážím na smluvené místo. Do sídla developera, na Prahu 6. V kanceláři jednatele Landie Managment na mě čeká Kamil Hošták osobně a jeho manažer Jiří Hlinka.

Pro jistotu mi před jednáním odebírají telefon. Po schůzce si ho mám vyzvednout na recepci.

Kamil Hošták mi popisuje své špatné zkušenosti s „lobbistou Grmelou“. Tvrdí, že dříve spolupracovali. Martin Grmela měl pro něj „udělat nějakou práci, kterou neudělal, domluvit lidi, které nedomluvil, všechno si prý musel Kamil Hošták nakonec oběhat sám“. Teď ho prý lobbista vydírá a chce po něm 10 milionů. Jinak prý umí přes známé novináře zařídit dehonestujcí reportáže v médiích. Naše připravovaná reportáž má být jednou z nich. Jeho známou má být i Adéla, kterou prý ve svých záměrech využívá.

Začíná být jasné, že aktéři z Lysolají používají mou kolegyni jako nástroj pro zastavení reportáže. Vyslechnu si developera i jeho píjár manažera. Trvám na důkazech.

O pár týdnů později mi píše píjárista developera Hlinka. Chce se znovu potkat. Má pro nás prý nabídku. Potkáváme se na Smíchově. Bez Adély. Pro jistotu si opět beru skrytý záznam.

Očekávám důkazy o vydírání. Namísto toho přichází nabídka:. „Buď natočíte reportáž a naše jméno vynecháte anebo se reportáž vysílat nebude.“

Porada v České televizi

S Adélou informujeme Marka Wollnera.

Co se to děje? Kdo za tím vším stojí? Co je v kauze za vazby? Komu by reportáž mohla posloužit? Kdo na ní může mít politický zájem? Marek Wollner se schází se svými zdroji.

Lysolaje řeší už skoro všichni v redakci.

Jen my s Adélou se stále držíme podstaty kauzy. Chceme vyprávět příběh o vyvedení pozemků z majetku Prahy. S tím rozkrýváme i další transakce s městskými pozemky kolem stanic metra. Chceme ukázat na systém.

S developerem komunikujeme už výhradně jen přes právní oddělení České televize. I nadále chceme rozhovor. Vysvětlení. A důkazy o vydírání.

Právník Achour se po celou dobu snaží odvést od tématu naši pozornost. Informuje nás o jiných, mnohamilionových městských zakázkách, které sahají do nejvyšších pater pražské politiky.

Naznačuje svůj vliv v redakcích, mezi byznysmeny i politiky. Přeposílá na mnohé z nich svoje kontakty. Mezi jeho informacemi jsou i dotazy, které k případu v Lysolajích posílají také kolegové ze Seznamu Petru Hlubučkovi. Achour tak odhaluje svoje úzké vazby s Petrem Hlubučkem.

Petr Hlubuček, Gabriel Achour a developer Kamil Hošták si předávají informace a spolupracují.

Seznam zprávy transakci s pozemky v Lysolajích nezveřejňují.

S Adélou nás Lysolaje vedou ke kauzám kolem stanic metra. Stejní hráči se odtamtud potkávají také na Palmovce. Ověřujeme transakce s pozemky i na metru Kačerov, Holešovice, Českomoravská. Opět stejná metoda, společné podniky, společné projekty developerů s městem. Strategické spolupráce v řádech stovek milionů. Opět nevýhodné akce města a Dopravního podniku.   

O tom všem otevřeně mluvíme na poradě.

Scénář pro Českou televizi

Důkazy o vydírání od developera po týdnech čekání nepřišly žádné. Jdeme do střižny. Připravujeme kostru příběhu v Lysolajích. Čekáme na schválení prvního sestřihu.

Do střižny se na takzvaný předstřih přichází podívat Aneta Snopová. Kvůli jejímu střetu zájmu, vztahu s manažerem Dopravního podniku Martinem Dušičkou jsme stále ve střehu. Aneta se tváří, že reportáž je dobrá, ale schválit ji prý musí Marek.

Ukázka ze scénáře pro Reportéry ČT :

KOMENT: Právě od tohoto právníka, Gabriela Achoura zpráva pocházela. Sejít se s námi kvůli tomu chtěli i zástupci developerské firmy. Ti nám nátlak a vydírání od pražského lobbisty potvrdili.

Dalavrien 00:38:38

Jirka –  PR manager developera: Je to úplně jednoduchý. Pan Grmela za to co měl udělat a neudělal chtěl inkasovat peníze.

Jirka: Jo, miliony. Poprvé to bylo loni v létě, byl velice vypoklonkován.

 Markéta Dobiášová: Kdy v létě, prosím? Kdy v létě za váma přišel a to chtěl peníze po vás po Landii jo? A za co? On měl dělat něco v projektu tady Lysolaje?

foto: Infografika NFSN

Jirka: Ne vůbec. Tam to šlo úplně mimo. Úplně mimo. Prostě jako za určitý kontakty, za určité rozhovory. Něco takového.  Ty schůze byly dvě, tři, možná ani to ne. Každopádně výsledek nula.

 00:42:06

Jirka:…A on se nechal slyšet, že v tom případě se budeme divit, protože jeho kontakty v ČT jsou naprosto dobré a že nás tímhle tím způsobem zničí.

 Markéta Dobiášová :Máte nějaký mail, SMS nebo něco, kde vám takhle vyhrožoval?

 Hošťák: Moment. Já od něj nějaký sms mám, ale to jsou jakoby… že on mi tam říká, ale dyť já jsem to, a já jsem říkal ne,

 Markéta: Můžete to najít?

 00:43:00

Hošťák: Já vám něco možná ukážu.

 KOMENT: Přestože jsme se tématem začaly zabývat na základě úplně jiných zdrojů, několik týdnů jsme čekali na důkazy. Kromě prověřování prodeje pozemků v Lysolajích jsme tak ověřovaly ještě možné vydírání a nátlak na developerskou společnost i starostu Lysolají a  náměstka primátora Petra Hlubučka. 

 16:00:49

Lobbista Grmela:Já teda nevím, kdo šíří tyto pomluvy, nicméně musím říct, že se ke mně taky doneslo, že tím zdrojem může být pan náměstek Hlubuček, který z nějakého, nám neznámého důvodu, říká věci, které by říkat vůbec neměl, zvláště pak proto, že já jsem se s ním nikdy neviděl.

 Petr Hlubuček: to jsou nějaký hry vaše! Já ho vůbec neznám?

Reportérka: Naše hry? 

 KOMENT: Ani developer s žádnými důkazy nakonec nepřišel. Namísto nich zástupci developera přišli s návrhem, abychom reportáž nenatáčely.

 Jiří Hlinka/Dalavrien/: Tak teď to buď nebudete točit nebo nás anonymizujete.

Reportérka: No to ne.

Marek Wollner má k reportáži zásadní připomínky. Není si jistý tématem.  Když už jsme točily, máme reportáž výrazně zkrátit, maximálně tak do osmi minut. Jde podle něj o malou komunální kauzu.  Nesouhlasím. Říká, že se o Lysolajích bavil  s architektem Janem Kaslem, svým spoluhráčem z tenisu,

foto: Infografika NFSN

bývalým pražským primátorem a komunálním kandidátem STANu. Ten se s Hlubučkem dobře zná. Lysolaje jsou prý v pořádku, a nejde o špatný projekt. Bude tam školka, nová kavárna, zázemí pro občany…

Patová situace

Marek požaduje alespoň dva, tři, posudky od různých znalců. Chce abychom dokázaly, že se developer obohatil na svém komerčním projektu. Nesouhlasím. Jeho požadavek s podstatou kauzy nesouvisí. Nás přece nezajímá, kolik vydělá na svém komerčním projektu developer. S Adélou od začátku chceme ukázat jakým způsobem se vyvádějí pozemky z majetku Prahy, a jak Pražané přicházejí o stovky milionů. Stále chceme ukázat systém, který vedení radnice (Čižinský, Hřib, Hlubuček) toleruje.

Ocitáme se v patové situaci. S Adélou pořád doufáme, že pokud ukážeme stejné metody, které skupina z Lysolají použila i u prodeje pozemků u metra na Palmovce, přesvědčíme Marka Wollnera, že jde o velkou kauzu. Investigujeme i kolem stanic metra Kačerov a Holešovice. Pro Marka je však kauza nezajímavá. Adéla dostává nové téma ke zpracování. 

28.listopadu 2019 ve 22:58 posílám Markovi Wollnerovi podrobný scénář reportáže. Tuším, že v Reportérech odvysílána nebude. Končí i naše pátrání po dalších podezřelých prodejích pozemků okolo stanic metra.

Na podzim roku 2019 dozorčí rada Dopravního podniku projednává
založení společného podniku pro revitalizaci stanice metra Holešovické
nádraží. Ředitel Dopravního podniku Petr Witowski, na
podnět Petra Hlubučka, rozhoduje o tom, že Dopravní podnik bude pokračovat v projektu, v němž jsou stanice metra zařazeny do nepotřebného majetku a rozprodávány developerům.

Pro Dopravní podnik Hlavního města , jejíž hlavní činností je
doprava a přeprava Pražanů, se tak stanice metra stávají nepotřebnými.
Stejný scénář se odehrával i na stanici
metra Palmovka, Vysočanská a Českomoravská.

V současné době jsou tyto kauzy součástí aféry Dozimetr.

Doplnění redakce NFSN

Po publikaci článku se k zde uvedeným informacím Markéty Dobiášové  vyjádřil šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner na FB síti takto:

 

 

dále se k informacím vyjádřil i Gabriel Achour na FB síti takto: