Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s investigativní novinářkou a reportérkou Markétou Dobiášovou

„Sofistikovaná cenzura v redakcích nespočívá v tom, že by někdo přišel a nakázal vám, že tohle psát nebudete. Sofistikovaná cenzura spočívá v tom, že ‘se to nechce‘. Stačí, že se to nechce… Nechce to vedení redakce, protože je to nepohodlné. Protože není v zájmu toho média takové informace zveřejňovat. Jakmile totiž poukazujete na systém propojení byznysu s politikou, zjistíte, že média jsou v tom systému nezbytnou součástí,“ říká investigativní novinářka Markéta Dobiášová. V lednu na konferenci Covidkon oznámila svůj odchod z mainstreamových médií. Od té doby stále investiguje další kauzy a připravuje spuštění vlastního projektu zaměřeného na investigativní žurnalistiku. K tomu právě v těchto dnech dopisuje knihu. Její osobní misí je odhalovat fakta, „padni komu padni“.

Přes dvacet let pracovala v největších redakcích v zemi, včetně České televize. Během epidemie covidu působila postupně v CNN Prima News, Seznam Zprávy a Reflexu. „Dostávala jsem se k informacím, že rozhodnutí ministerstva jsou neopodstatněná. K dokumentům, kde sami úředníci popisovali, že omezení nemají důvod a nebudou mít vliv na zamezení šíření koronaviru. A najednou jsem zjistila, že tohle jsou ty informace, které se v redakcích jaksi nechtějí zveřejňovat. Novináři se přestali ptát. A to byl i jeden z důvodů, proč jsem opustila mainstream,“ vysvětluje.

Dle svých slov dělala svou práci pořád stejně, investigovala stejné věci a přitom pozorovala, jak se média měnila. „Propojení byznysu s politikou, nejrůznějších vlivových skupin s politikou, bylo vždycky. A vždycky to bylo předmětem investigace. Po tom jsme vždycky šli, abychom to dokázali. A v téhleté covidové době jako kdyby to přestalo novináře zajímat. …  To, co platilo dřív a mělo být zásadou pro novináře, pro redakci, pro médium, tak to v době covidové padlo . Nikoho už nezaráží, že se tady spojují média a farmaceutické firmy a tiskový mluvčí ministerstva na tiskové konferenci oznamuje, kolik má peněz na to, aby zaplatil v médiích reklamu propagující další dávku očkování,“ komentuje s tím, že má k dispozici důkazy o společných zájmech byznysových skupin zainteresovaných například v PCR testování a médií.

Kdo je Markéta Dobiášová

Investigativní novinářka a reportérka. Pochází z Brna, kde kdysi také s investigativou začínala. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2003 působila v České televizi jako investigativní reportérka pořadu Reportéři ČT a od března do června uváděla pořad 168 hodin. Od března 2020 do začátku září 2020 působila na televizní stanici CNN Prima News, kde měla na starosti vedení investigativního týmu. Z CNN Prima News odešla do redakce Seznam Zprávy a následně do Reflexu. V lednu 2022 na konferenci Covidkon oznámila odchod z mainstreamových médií, protože média podle ní selhala a dopustila během epidemie covidu obrovské šíření strachu, paniky a podléhání opatřením, které vydávalo ministerstvo zdravotnictví a vláda. Po krátké spolupráci s redakcí Echo 24 se naplno věnuje investigaci „po vlastní ose“ a připravuje spuštění vlastního investigativně-žurnalistického projektu.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee