Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s právníkem a expertem na zdravotnické právo JUDr. Ondřejem Dostálem, Ph. D., LL.M.

„Legislativa, tvorba opatření bez významného přínosu pro společnost zasáhla do svobody jednotlivců, a tím došlo k porušení nejen ústavněprávních zásad, ale i k zásahu do lékařské etiky,“ říká právník a expert na zdravotnické právo JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M. Vloni před volbami byl jedním z možných kandidátů pozdější pětikoalice na post ministra zdravotnictví. Ovšem když se ukázalo, že není očkovaný, protože má vysoké protilátky, vypadl ze hry. Nepohodlná byla i data, která publikoval na sociálních sítích, i když se jednalo o oficiální statistiky z ÚZIS. Tehdy prohlásil, že ho mohou vyhodit z vládního poradního týmu, ale rozhodně ho neumlčí. Nemlčí ani dnes a dělí se o svůj pohled na to, jak uplynulé roky poznamenaly naši společnost, důvěru v právo a legislativní proces, medicínu.

„Přicházející hospodářská krize způsobí, tedy už způsobuje, velké problémy s dostupností péče. Lidé nejsou schopni najít lékaře, zubaře, nemají možnost včas se dostat na operaci,“ komentuje Dostál aktuální situaci a poukazuje na to, že obor organizace zdravotnictví a zdravotnického práva čeká v této souvislosti mnoho úkolů. Uplynulé dva roky podle něj výrazně ublížily víře v právo a vymahatelnosti práva. „Vláda a ministerstvo zdravotnictví opakovaně vydávaly, a to i vědomě, opatření, která byla v rozporu se zákonem a ústavou České republiky. Lidé udělali zkušenost, že vydané předpisy byly po čase zrušeny a že jejich nedodržování nebylo špatné, ale správné. Toto je nebezpečné nejen během pandemie, protože nedůvěra v právo a nemožnost jeho vymahatelnosti nutně vede k chaosu,“ říká.  

Kdo je JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M.

Právník, expert na zdravotnické právo, pedagog. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, studoval také v Rakousku a v USA. Zdravotnictví si jako svou specializaci vybral proto, že pochází z lékařské rodiny a i řada jeho přátel jsou lékaři. Od roku 2004 působí jako lektor v oboru zdravotnického práva v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví na Univerzitě Karlově. V roce 2006 získal titul Právník roku v kategorii Talent roku. Pracoval v několika konzultantských firmách a jako externí poradce na ministerstvu zdravotnictví. Jako člen vládního poradního týmu koalice Piráti a STAN byl vloni před volbami jedním z možných kandidátů na post ministra zdravotnictví. Poté, co se vedení a části členů Pirátské strany znelíbil jeho postoj k očkování a datům o epidemii, se v politice stáhl do ústraní. Pokračuje ve svém angažmá na univerzitě, vede vlastní konzultantskou společnost a vzdělává odbornou i laickou veřejnost v oborech zdravotnického práva a organizace zdravotnictví.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee