Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s Milanem Studničkou, psychologem, psychoterapeutem a bývalým olympionikem

„Když v médiích začne rezonovat téma smrti a nenávisti a je to bráno jako normální, je to úlet už hodně za hranou,“ říká psycholog a psychoterapeut Milan Studnička k současné rétorice politiků a médií, která se šíří i směrem k dětskému publiku a i ve veřejnoprávních médiích. Je podle něj smutné, že celkové naladění ve společnosti je hodně jednostranně zaměřené, i když je to běžná historická zkušenost, kdy stát dělá vše proto, aby všichni vnímali, že ti druzí jsou ti zlí. „Lidstvo je po staletí v určité hypnóze a podléhá vždy ideologii, která je v té době dominantní. Zaměřte se na věci, které dokážete ovlivnit. Pokrytecká gesta jako vlajky k ničemu nevedou,“ vzkazuje v rozhovoru, z nějž čiší pozitivní nálada, nadhled a naděje, i když se věnuje věcem, které rádi považujeme za vážné.  

„Západní společnost má velký deficit ve zpracování smrtelnosti. Kdyby lidi vnímali svou smrtelnost jako danost, tak by se tolik nebáli a nebyli by tak ovladatelní,“ komentuje Milan Studnička stav, který se v posledních dvou letech ve společnosti výrazně projevil. Jako psycholog vnímá velké napětí a celkově vyšší úroveň stresu, obav, strachu mezi lidmi.

Děti pod tlakem

Nápor na psychiku se týká i dětí. „Médiím a politikům se povedlo vytvořit v dětech pocit viny a pocit strachu. Kombinace vina a strach je extrémně silná. Když mám pocit viny, že můžu ublížit, že kvůli mně babička umře, vzniká obrovský strach porušit pravidlo a sundat si třeba v lese roušku. A zároveň tenhle pocit ve mně vyvolává nenávist vůči těm, kteří to nedodržují. Dítě má být s kamarády, má sportovat a užívat si, ne si zavařit hlavu něčím takovým,“ vysvětluje Studnička s tím, že nátlak na dětskou psychiku pokračuje i nyní s válkou na Ukrajině, kdy se opět podporuje v dětech a populaci vůbec strach a nenávist.

Přijmout zodpovědnost za svůj život

Důležitým předpokladem ke šťastnému životu je podle Milana Studničky vedle zmíněného přijetí vlastní smrtelnosti také poznání sebe sama a přijetí zodpovědnosti za svůj život. „Odmalinka jsme vedení ztrácet za sebe zodpovědnost. Školka, škola se postará lépe než my. Pořád čekáme, že nám někdo řekne, co máme dělat. Pořád se upínáme k tomu, kdo nám řekne, jak jako přežít,“ vysvětluje překážky, které si mnohdy sami sobě klademe do cesty.

Kdo je Mgr. et Mgr. Milan Studnička

Jako zapálený profesionální sportovec vystudoval Milan Studnička nejprve Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. V roce 2005 dokončil program celoživotního vzdělávání na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a v roce 2014 dokončil magisterské studium psychologie tamtéž. Mimo jiné je účastníkem pětiletého daseinsanalytického sebezkušenostního psychoterapeutického výcviku a rovněž absolvoval celou řadu vzdělávacích kurzů zaměřených na komunikaci, koučink a osobní rozvoj. Od roku 2000 se věnuje obchodní činnosti, od roku 2005 se zabývá koučováním a vzděláváním dospělých, od roku 2014 se věnuje rovněž poradenské praxi. Reprezentoval ČR na Zimních Olympijských hrách v Salt Lake City 2002 v jízdě na bobech, má řadu medailí z mistrovství ČR (v 6 různých sportech), má medaile i z ME i MS. Je otcem jednoho syna, jeho současnou manželkou je známá trenérka aerobiku a fitness a lektorka Olga (Studničková) Šípková.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee