Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s Mgr. Janou Zwyrtek Hamplovou

„Co se děje kolem Ukrajiny je série nepochopitelných kroků vlády. Ozbrojování Ukrajiny nepomáhá mírovým jednáním. Ani prohlášení, že jsme ve válce a že jsme v první frontové linii. Mně to připadá, jako by se po tom volalo, jako by si to někdo přál,“ říká advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Evropa je podle ní mimo realitu, když si myslí, že se obejde bez surovin z Ruska. „Bez těch surovin se neobejdeme a to by mělo ovlivňovat kroky všech politiků. Německo, Rakousko, Maďarsko, ti si všichni hlídají, aby s Ruskem měli korektní vztahy ohledně dodávek surovin, ale my jako Česká republika máme ty nejradikálnější výroky,“ komentuje s tím, že současná vláda podle ní nehájí zájmy českých občanů a chová se jako někdo, kdo provokuje válečný konflikt, místo aby ve spolupráci s dalšími zeměmi dělala všechno pro to, dostat obě strany konfliktu k jednacímu stolu.

Upřímnými slovy nešetří Zwyrtek Hamplová ani v otázkách týkajících se pomoci Ukrajincům. „I věci, které mohou být nebezpečné, lze zabalit do hezkých slov. Tady se to zabalilo do slov o pomoci. Proti pomoci nelze nic říci, všichni jsme připraveni pomáhat, i kdyby nebyla válka, ale třeba živelná katastrofa. Ale naše vláda vpustila do naší země statisíce lidí bez jakýchkoli pravidel. Máme-li pomáhat lidem zasaženým válkou, musí být z válkou zasažených oblastí. Když jim poskytujeme štědrou finanční pomoc, je třeba mít aspoň základní přehled o jejich finanční situaci. A je třeba, aby tito lidé věděli, že jim pomoc poskytujeme po dobu trvání konfliktu,“ shrnuje principy, na kterých by podle ní měla stát pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem.

Někdo by měl jít sedět

Jana Zwyrtek Hamplová se v rozhovoru vyjadřuje i k ekonomické zodpovědnosti vlády, a to na konkrétním příkladu nákupu vakcín proti covidu. „Nerada říkám takové věci, ale za smlouvy na dodávky vakcín by měl jít jednou někdo sedět. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ říká s tím, že máme nastavena odlišná měřítka práva, když jde o vrcholovou politiku a když jde o ostatní. „Starosty drtíme za každou tisícikorunu, ale ve vysokých patrech politiky běhají stramilióny, miliardy a je to v pořádku. Znásilňujeme právo, je tu účelový výklad právních norem, a to je špatně,“ uzavírá.

Kdo je Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová

Jana Zwyrtek Hamplová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Zkušenosti z práce na městském úřadě a komunální politiky ji dovedly ke specializaci ve správním právu pro veřejnou správu. Ve své běžné praxi nejčastěji zastupuje obce a další subjekty veřejné správy proti státu. V posledních dvou letech aktivně vystupovala proti nezákonným postupům vlády v souvislosti s epidemií covidu. Spolu s kolegy podnikala konkrétní právní kroky proti nezákonným opatřením a poskytovala informační podporu občanům zasaženým protiprávním jednáním. Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině se staví za rozumný přístup České republiky. „Nejvíce to odnášejí obyčejní občané Ukrajiny, obyčejní občané Ruska. A já bych nechtěla, aby to odnášeli obyčejní občané České republiky,“ konstatuje.  

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee