Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Příběh paní Františky, která zažila šikanu kvůli vládním opatřením

Měl to být kulturní zážitek, návštěva koncertu v předvánočním období. Místo toho paní Františka Procházková zažila neurvalé vymáhání vládních nařízení, která nakonec i soud označil za nezákonná. “V životě se na mě nikdo s takovou nenávistí nepodíval,” vzpomíná na uvaděčky, které se s ní přetahovaly kvůli nepředložení “potvrzení o bezinfekčnosti” a které ji nechaly odvézt z divadla policií. S traumatickým zážitkem z onoho předvánočního dne se dle svých slov zatím nedokázala zcela vyrovnat a dodnes si nese psychické následky.

S nějakou formou vymáhání vládních nařízení se setkali mnozí občané, v případě paní Františky se však konflikt kvůli potvrzení o bezinfekčnosti hodně vyhrotil. Předvánoční koncert sourozenců Ulrychových navštěvuje se svou sestrou pravidelně. Podle vládního nařízení směli vloni před Vánocemi navštěvovat kulturní akce pouze lidé, kteří byli očkovaní proti covidu nebo covid v posledních 180 dnech prodělali. Paní Františka zakoupila vstupenky a věřila, že v případě potřeby personálu divadla vysvětlí, že ji jako platící divačku nemohou diskriminovat a znemožňovat jí užít si zaplacený koncert.

Mluvme o tom

K domluvě s personálem ale nedošlo a po několika desítkách minut přetahování s uvaděčkami proti paní Františce zasáhla přivolaná policie v počtu čtyř příslušníků. „Přistupovali ke mně jako ke zločinci. Nejsem konfliktní, nikdy jsem nikomu neublížila. Chci se s tím svěřit veřejnosti, protože mě to hrozně zasáhlo,“ říká paní Františka. Kvůli traumatickému zážitku z divadla měla zkažené Vánoce a když se jí ani po delší době nepodařilo s prožitou situací srovnat, rozhodla se vyhledat pomoc odborníka. Případů nespravedlivého vymáhání nařízení, která nakonec soud prohlásil za nezákonná, je podle ní hodně a mělo by se o nich mluvit.

Kdo je Františka Procházková

Františka Procházková pochází z velké moravské rodiny. Vystudovala střední školu zaměřenou na telekomunikace a spoje a většinu života pracovala na poště. Při zaměstnání absolvovala bakalářské studium na vysoké škole. Nyní je v částečném invalidním důchodu a pracuje jako administrativní pracovnice ve společnosti, která pomáhá lidem s psychickými problémy při začleňování do běžného života. Žije v malé obci nedaleko Brna. Má dvě dospělé děti, které již mají své vlastní rodiny.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z úložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na video na Odysee