Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s hercem a moderátorem Jaroslavem Duškem o společenské hypnóze a dalších fenoménech

“Chováme se velmi divně vůči svému bytí, vůči svým schopnostem. Pořád je někam odevzdáváme, nějakým odborníkům a tvrdíme, že to vědí líp než my,” říká herec a moderátor Jaroslav Dušek v rozhovoru o společenské hypnóze, iluzi bezpečí, mechanismech strachu i tom, jak jakákoli zkušenost vede ke zmoudření. Jak funguje společenská hypnóza? Proč lidé stále hledají pomoc u společenství, kterému na nich jako na jednotlivcích nezáleží? Hrají “ti u moci” divadlo? Čeho se bojíme? Je možné, že se nejvíce bojíme strachu? A čím se Jaroslav osobně v současné době nejvíce baví? 

V posledních letech média a další subjekty podle Duška tvořily situaci takovou, aby posílily potřebu člověka hledat pomoc u společnosti. “Tahle otázka se objeví vždycky, když je ve společnosti snaha přetvořit člověka jen na součást celku. Společnost poskytne člověku bezpečí a za to po něm chce osobní sílu. Což je do určité míry výhodné, jenže to společenství má tendenci ke kornatění, ke zkostnatění do instituce a tam se najednou tomu jednoltivci přestane dařit. Začne být třeba nemocný. Nemá tu moc. A hledá pomoc. A když už pod vlivem nějaké té společenské hypnózy zapomene na to původní, božské, tak hledá pomoc u toho společenství,” popisuje herec mechanismus podlehnutí a podvolení se vytvořeným strukturám namísto skutečně svobodné tvorby svého života.

Jaroslav Dušek patří mezi nejznámější české herce. Ztvárnil řadu výrazných filmových rolí, hlášky některých z jeho komediálních postav zlidověly. V divadelních projektech Jaroslava od mládí přitahovala improvizace. Stojí na ní i Divadlo Vizita, které Dušek spoluzaložil před více než 40 lety. Přes divadlo Dušek přináší divákům i moudrost starých indiánských civilizací. Jeho představení Čtyři dohody a Pátá dohoda, v nichž herec vychází ze stejnojmenných knih Dona Miguela Ruize, se stala hitem. V současnosti je Dušek známý také jako moderátor pořadu Duše K, v němž prozkoumává zákoutí lidské duše a tvorby prostřednictvím rozhovorů s hosty, jejichž povolání, poslání či činnost jdou nějakým způsobem mimo hlavní proud.

Ve svých pořadech se Jaroslav Dušek velmi často dotýká tématu lidského zdraví a kvality života tak, jak si jej sami tvoříme. Hlavním omezením je strach, který si podle Duška my lidé umíme vypěstovat z čehokoli a nechat se jím ovládat, rozleptávat. “Jsme tvůrci. Mějme to na paměti. Nejsme oběti, nejsme otroci, nejsme hadry vláčené ve větru,” vyzývá i v aktuálním rozhovoru pro NF Svědomí národa.

 

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku: