Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s RNDr. Jiřím Šinkorou, Ph.D.

„Vědci by měli přestat ignorovat a zamlčovat fakta. Nevím, proč ti, kdo strašili hroznými ztrátami, a spletli se, to dělají znova, například i u omikronu. Měli by se poučit ze svých chyb a z faktů,“ komentuje imunolog RNDr. Jiří Šinkora, Ph.D. omyly hlavního názorového proudu týkající se epidemie covid-19 a jejího řešení. Coby vědec, který se zabývá buněčnou imunitou, svými poznatky vyvrací nutnost plošných opatření proti epidemii covidu. Vysvětluje, proč jsou děti přirozeně chráněné, vystrašená populace náchylnější k onemocnění a senioři skutečně rizikovou skupinou z pohledu imunity vůči virům.

„Když se něco vyrobí, aby se to píchalo dvakrát, a píchá se to potřetí, počtvrté, tak je to experiment. Já to nechápu. A myslím si, že ti, co to provádějí, by se měli nad sebou zamyslet z hlediska etiky,“ říká Jiří Šinkora k snahám o plošnou vakcinaci proti covidu. S tím, že něvěří, že se nevědělo, že vakcíny mají tak krátkou účinnost a že množství protilátek po vakcinaci tak rychle klesá. „A když jdou protilátky dolů, tak než se ten imunitní systém probudí při další infekci, tak skončíte na JIPce. A to jsou ti dvakrát očkovaní senioři na jednotkách intenzivní péče,“ vysvětluje.

Jiří Šinkora vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor biofyzika. V roce 1997 získal doktorát (PhD.) v oboru imunologie na Mikrobiologickém ústavu Akdemie věd, v dizertační práci se věnoval vývoji imunity prasat před narozením a krátce po narození. V letech 1988 až 2002 působil v Akademii věd jako výzkumník v oboru gnotobiologie. Absolvoval dvě významné zahraniční stáže ve výzkumné laboratoři v Lelystadu a na Iowa University. Posledních téměř 20 let působí jako aplikační specialista v oboru průtokové cytometrie v soukromých společnostech.

Od vypuknutí epidemie covidu komentuje situaci věcně a v souladu se svými vědeckými poznatky. Přesto se setkal s cenzurou a nálepkováním za antivaxera. „Jsem totální vaxer. Nikdy by mě nenapadlo zpochybňovat aplikaci fungujících vakcín, například protitetanové vakcíny. Ale takhle vakcína má smysl pouze u seniorů, tak proč ji dáváme všem?,“ říká Jiří Šinkora.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť Odysee