Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s MUDr. Janem Vojáčkem, o zdraví, léčivých i škodlivých informacích, strachu a možnostech prozření

„Není až tak podstatné, že nám tady dělá bubu ministr nebo prezident ČLK. Ale pokud vám váš partner řekne, že jste pro něj riziko, když děláte nějaké rozhodnutí, tak je to, co vás ve výsledku bude výrazně ovlivňovat,“ říká funkční lékař MUDr. Jan Vojáček v souvislosti s tématem rozdělování společnosti v době covidové. Pokud se rozeštvou rodiny, přátelé, je to podle něj definitivní konec společnosti, jak jsme ji znali. Léčba spočívá v znovunalezení úcty k tomu nejbližšímu, koho mám před sebou. „Když se začnou spojovat mikrosystémy, spojí se pak i celá společnost,“ věří.

Medicína by se podle Jana Vojáčka měla znovu decentralizovat a vrátit se do rukou lékařů, rodinných lékařů, průvodců ke zdraví. „Jasně se tady ukázalo propojení medicíny s politikou a že ta moc je koncentrovaná v  v rukou farmaceutických firem, které vlastně diktují, jak to tady bude,“ komentuje. S Janem Vojáčkem jsme si povídali nejen o nevyhnutelnému slonu jménem covid, který tu už dva roky stojí uprostřed místnosti, ale i o obecných principech zdraví, léčivých a škodlivých informacích či o kolektivní hypnóze a strachu.

„Žijeme v prostředí a módu kultivování strachu. Můžu si to ale uvědomit. Informací je velké množství, nabídka jak si pomoct, taky je. Je to jen o přesměrování pozornosti, uvědomit si, že jednám pod vlivem strachu. Tam může dojít k prozření a uvědomění si, co můj život tvoří,“ říká autor knih Umění být zdráv a Rozhodni se být zdráv.

Jan Vojáček pochází z Olomouce. Studiem medicíny se vydal ve šlépejích svého otce a dědy. Zároveň během studií a po studiích hrál profesionální fotbal, na pozici brankáře působil i na Slovensku a v nižší soutěži ve Skotsku. Po návratu ze zahraničního angažmá nastoupil jako lékař na ortopedii, ale ještě před atestací ho zlákala funkční medicína, která patří mezi obory s celostním pohledem na lidské zdraví a zabývá se chronickými onemocněními.

Začal pracovat na pražské klinice Endala, kde působí dodnes. V roce 2017 spoluzaložil Institut funkční medicíny a výživy, jehož hlavním cílem je zviditelnění oboru funkční medicíny a výživy tak, aby se tento obor dostal do širšího povědomí odborné i laické veřejnosti. Napsal dvě knihy o tom, jak být zdráv a zdraví si přirozenou cestou udržovat. Se svou ženou Šárkou má dvě malé dcery.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť Odysee