Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s MUDr. Lukášem Pollertem, lékařem, anesteziologem, bývalým olympionikem

„Když je zima, tak říkám, že je zima a když je teplo, říkám, že je teplo, nemám pocit, že bych to říkal naopak,“ komentuje lékař Lukáš Pollert na konto kritiky svých veřejných prohlášení o epidemii a způsobech jejího řešení. I když ve svých vyjádřeních vychází z toho, co se léta učí a praktikuje v medicíně, získal v médiích nálepku odpůrce očkování a dalších řešení preferovaných vládou a určitou skupinou odborníků. „Myslím, že to někteří ti novináři překrucují schválně,“ říká. V rozhovoru s ním se věnujeme nejen aktuální situaci ve společnosti a v nemocnicích, ale i jeho cestě k medicíně, práci anesteziologa na prestižním pracovišti, dětem.  

„Je nepříjemné, že společnost je polarizovaná a že tady dochází k diskriminaci určitě skupiny lidí, podobně jako k ní docházelo v některých minulých dobách,“ říká Pollert. Zároveň ale s nadhledem dodává, že dnešní doba pro něj není ničím výjimečná. Každá doba má svoje a dokud se střídají roční období a sedm dní v týdnu, je o co se opřít. Svobodný je podle něj ten, kdo se svobodným cítí, bez ohledu na vnější okolnosti.

Jako malý Lukáš Pollert nerad chodil k lékaři, protože ho tam vždycky čekalo něco nepříjemného, bolestivého. Přál si nebýt pacientem, chtěl stát „na té druhé straně“. Studia medicíny zvládl v době, kdy byl vrcholovým sportovcem a reprezentantem ČR ve vodním slalomu. Na olympijských hrách v Barceloně vybojoval v roce 1992 zlatou medaili, o čtyři roky později z Atlanty přivezl domů stříbro. K tomu zaznamenal medailové úspěchy i na evropských a světových šampionátech.

Několik posledních let sportovní kariéry už zároveň rozvíjel kariéru v medicíně. Pracoval nejprve na interně, ale táhlo ho to k „dramatičtějším oborům“ a přešel na urgentní příjem. V současnosti působí jako anesteziolog ve Fakultní nemocnici v Motole. Je členem transplantačního týmu profesora Roberta Lischkeho. Žije v Praze, několik let byl zastupitelem Městské části Praha 6. Je otcem šesti dětí.  

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť Vimeo