Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s učitelem ZŠ Jakubem Škodou, který aktivně vystupuje proti systému vládních nařízení

Mladý učitel Jakub Škoda pracuje na velké pražské základní škole na Strossmayerově náměstí. Kvůli svým postojům a názorům na rozdělování učitelů na základě podstoupení či nepodstoupení očkování se dostal do konfliktu se svým zaměstnavatelem a hrozí mu potenciálně ztráta zaměstnání. Kromě projeveného odporu v zaměstnání podal Jakub Škoda i trestní oznámení na ministry školství a zdravotnictví pro apartheid a diskriminaci skupiny lidí, které státní zastupitelství bez dalšího odložilo.

„Ve chvíli, kdy je neočkovaným učitelům nařízeno nosit respirátory, jsou pro všechny viditelně označení. Osobní informace o tom, jestli podstoupili očkování, je viditelná na první pohled všem kolegům, žákům, rodičům. To já odmítám,“ říká Jakub Škoda. Zároveň odmítl i placené testování, které považuje za další formu diskriminace neočkovaných. Proč se rozhodl vystoupit z řady? Jak coby neočkovaný učitel vnímá aktuální situaci ve své škole i ve společnosti? Jak zvládá nařízení, která omezují školy ve výuce? Jaké následky mnoha měsíců distanční výuky pozoruje na svých žácích? Co je podle něj nezbytné dělat, aby se společnost úplně nerozpadla? O tom všem a dalších souvisejících tématech jsme si s Jakubem Škodou povídali v našem rozhovoru.

Jakub Škoda pochází ze Strakonic. Po střední škole studoval geologii a geotechnologii, ale studia nedokončil a vstoupil do pracovního procesu. Prošel různými zaměstnáními a nakonec se vrátil ke své někdejší vizi být učitelem. Na ZŠ Strossmayerovo náměstí učí od roku 2019 zeměpis, přírodopis a informatiku. Při zaměstnání studuje Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Škodovi předci byli u významných momentů historie, jednoho z jeho pradědečků popravili nacisté během heydrichiády. Jakub sám se aktivně zajímá o historické i současné společenské dění. Mezi jeho další zájmy patří mimo jiné filozofie, příroda, sport a hudba. 

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť NasTub