Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s režisérem a dokumentaristou Igorem Chaunem, někdejším mluvčím studentů z listopadu 89

„Každý z nás žije v takové míře svobody, kolik si v sobě svobody vytvoří,“ říká bývalý mluvčí studentů z listopadu 89, režisér Igor Chaun. Jako mladý student byl v polistopadové euforii přesvědčen, že jsme si svobodu vydobyli navždy. Později si uvědomil existenci společenských protitlaků, jejichž přítomnost je zvláště v aktuální době silně cítit. „Nedělají to ti mocní, dělají si to sami lidé. Část jich vždycky uvěří manipulacím, že mají ten správný názor, že znají jedinou správnou cestou ke společenskému dobru a ti ostatní že jsou nepřátelé,“ konstatuje Igor Chaun.

V rozhovoru Igor vzpomíná na listopad 89 a dobu po něm, na Karla Kryla i Václava Havla. Na svou cestu od režie hraných filmů k dokumentům a YouTube kanálu Goscha TV, na kterém za posledních deset let zveřejnil přes 1800 videí převážně s duchovní tématikou a o který letos na jaře na nějakou dobu přišel kvůli cenzuře. I když se aktuálně plně věnuje právě svému YouTube kanálu a aktivitám spolku Goscha, je Igor stále i „homo politicus“ a bedlivě sleduje politické a společenské dění. „Žijeme ve svobodné společnosti, která vykazuje známky závažného okrajování svých svobod. Kdykoli je jedna pravda označená jako správná a ostatní pravdy jako nesprávné a dokonce ostrakizováni slušní lidé, kteří se snaží pravdu říci, je to náběh na totalitu,“ říká.  

Igor Chaun se narodil v Praze do uměnímilovné rodiny. V uměleckém prostředí byl vychováván, k umění byl veden a toužil se stát hercem. Na obor herectví na konzervatoři ho nepřijali, a tak strávil středoškolská léta v hornickém učilišti na Kladně studiem maturitního oboru elektromechanik důlních strojů. Láska k umění a zejména k filmu ho nepustila a jako vysokou školu si vybral FAMU, kde ho během studií zastihla i sametová revoluce. Po revoluci se věnoval hrané, dokumentární i televizní tvorbě, je mimo jiné spoluautorem legendární České sody. Od přelomu tisíciletí se v jeho tvorbě silněji projevují duchovní prvky a témata reflektující jeho vlastní cestu duchovního poznání.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť NasTub