Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s prof. MUDr. Janem Pirkem, DrSc., kardiochirurgem

„To, co jsme provedli našim dětem, je neodpustitelný zločin,“ říká nejznámější český kardiochirurg, emeritní přednosta Kardiocentra IKEM. Profesor Pirk se od počátku epidemie netají svými názory a apely na rozumný přístup k  nejznámějšímu viru světa, jež se staly trnem v oku části odborné veřejnosti i diskutérům na internetu. Následkem plošných opatření a postupu české vlády je podle něj rozdělená společnost. „Obávám se, že už je pozdě, že to rozdělování se už nedá zastavit a bude to trvat strašně dlouho, než se vyrovnáme s následky,“ konstatuje v rozhovoru na téma společenských dopadů epidemie.

S Janem Pirkem jsme si povídali nejen o aktuální situaci, stavu českých srdcí a současných bolestech naší společnosti, ale i o jeho kariéře, operacích srdce a zálibách ve sportu či motorových veteránech a o tom, jak si užívá života. „Život je krátký, a je to za jedny peníze, jestli jsme, s prominutím, nasraní, nebo se na sebe usmíváme,“ vzkazuje.

Jako mladý muž chtěl být Jan Pirk námořním důstojníkem, ale protože se mu nechtělo na studia do Sovětského svazu, zvolil si studium medicíny s tím, že se na moře dostane jako lodní lékař. Medicínu si během studií zamiloval a zůstal na souši. Přes praxi na chirurgii se dostal ke karidochirurgii a v roce 1974 začal pracovat v IKEM v Praze, kde se vypracoval až do pozice přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie a přednostu Kardiocentra. Od léta 2021 je přednostou emeritním. Má za sebou tisíce operací srdce, svou první transplantaci srdce provedl před 30 lety. Jeho operační kalendář je i dnes plný na měsíce dopředu.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť NasTub