Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Rozhovor s Ing. Martinem Klewarem, lesním inženýrem, specialistou ochrany lesa

„Existují tu dva nezávislé systémy, které oba mají prospěch z toho, že je kůrovec přemnožený,” říká lesní inženýr a specialista ochrany lesa Ing. Martin Klewar s odkazem na rozmach  dřevozpracovatelského průmyslu kolem kalamitního dřeva a na obrovské prostředky investované do výzkumu kůrovce. Odborná debata podle něj někde dospěla do tak absurdních rozměrů, že se řeší, jestli je lepší živý strom, nebo mrtvý strom.

Přinášíme svědectví lesníka, pro nějž lesní hospodářství a ochrana přírody jedno a totéž jsou. S Martinem Klewarem jsme si povídali mimo jiné o tom, proč se kůrovci říká zlatý brouk, což je termín zmiňovaný již na konci 19. století spisovatelem Karlem Klostermannem. O tom, co se děje, když někdo dá ve svých lesích kůrovci náskok a jak toho lze zneužívat k obcházení pravidel a zákonů. Probrali jsme, zda, když už se u nás tolik těží, mají z vytěženého dřeva nějaký prospěch občané ČR. Zda si máme zvykat na holé plochy porostlé křovím místo stromů a uvěřit, že to je „nový les“.

Martin Klewar k lesu a ochraně přírody přilnul už coby dítě a podle toho zvolil obor studia i povolání. Po studiu lesního hospodářství na vysoké škole působil téměř dvacet let jako specialista ochrany lesa v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, nyní je na volné noze a dál se věnuje svému oboru. Žije v Českých Budějovicích, je ženatý a je otcem čtyř dětí. Aktivně se věnuje ekologii a práci pro komunitu.

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť NasTub