Barion Pixel

ROZHOVOR PRO REDAKCI NFSN

Příběh Jana Tománka, spisovatele, režiséra, zakladatele Zdravého fóra:

„Začali jsme se sdružovat v době, kdy dvě a dvě najednou už nebyly čtyři,“ vzpomíná spisovatel, režisér a výtvarník Jan Tománek na dobu před rokem, kdy se u něj a mnoha dalších lidí naplno projevil nesouhlas s názory a postupy, jež naše politická reprezentace za podpory přizvaných expertů a médií hlavního proudu volí v boji s mediálně nejznámějším virem posledních let. Spolu s dalšími lidmi tehdy inicioval petici nespokojených občanů a založil Zdravé fórum, platformu sdružující odborníky různých profesí, kteří se snaží nabízet jiné než mainstreamem propagované pohledy a řešení a apelují na zdravý rozum.

Jan Tománek pochází z výtvarnické rodiny. V mládí ho okouzlil svět počítačových her, přispíval do tehdejších ikonických herních časopisů Excalibur a Score a založil časopis Level. Studoval výtvarné umění a během studia začal tvořit první animované filmy. Ve filmové tvorbě pokračoval i po absolutoriu. Jeho nejznámějším filmovým dílem je první český 3D animovaný film Kozí příběh – pověsti staré Prahy a jeho pokračování Kozí příběh se sýrem. V posledních pěti letech se věnuje psaní. Je autorem knih Motýlí křik a Lustr pro papeže, v nejbližších měsících mu vyjdou další tři knihy. Jan Tománek je ženatý a je otcem dvou dětí. S rodinou žije v klidné čtvrti na okraji Prahy.

Proč se spisovatel a režisér, který klidně mohl zůstat zalezlý doma, psát knihy, žít z tantiém a nijak se veřejně neprojevovat, rozhodl veřejně prezentovat své názory, jež jsou v opozici k hlavnímu proudu? Jak se dívá na současnou situaci i stav občanského odporu v zemi? Jak zvládá podmínky, za kterých dnes jeho děti musí chodit do školy? Jaké má zkušenosti s cenzurou? Na tyto a další otázky odpovídá Jan Tománek v našem rozhovoru.

 

Informace o sdílení tohoto videa:

Nadační fond Svědomí národa dává k dispozici link ke stažení a sdílení tohoto videa všem drobným uživatelům pro jejich potřebu na jejich osobních profilech, shlédnutí videa a informací v něm a jeho šíření na sociálních sítích, vždy za předpokladu, že video nebude kráceno a upravováno a vždy u něj bude uveden hyperlink odkazu na naše stránky. V každém takovém příspěvku musí uživatel uvést Nadační fond Svědomí národa jako autora videa. Nadační fond NEDÁVÁ SOUHLAS s REUPLOADEM na jiné kanály a sociální platformy než osobní, obzvláště pak na ty, které duplikují naši službu informovat veřejnost, a provozovatelům uploadovacích služeb. V takovémto případě je možné pouze sdílení na stránkách formou vložení odkazu na naši sociální síť nebo kanál (formou embedování), či hyperlinku na tuto naši stránku s rozhovorem.

Link ke stažení videa naleznete zde:

Link ke stažení z uložiště

Alternativní platformy kde je video dostupné v případě výpadku:

Odkaz na síť NasTub