Barion Pixel

Příběh umělce Daniela Landy :

Jeho tvorbou i životem se line linka lásky k rodné zemi a českému národu, jeho kariéru lemují výrazné úspěšné i neúspěšné umělecké a kulturní projekty. Jako zpěvák vydal 14 alb a je autorem pěti muzikálů. Věnuje se mentálnímu koučinku, automobilovému závodění a je amatérským bojovníkem muay thai. Žije v Praze na Vyšehradě, je otcem tří dcer, s manželkou vloni oslavili třicet let od svatby.  Část veřejnosti se nikdy nepřenesla přes jeho dávnou skinheadskou minulost, pro jinou část je Daniel Landa vlastencem a hrdinou, který bojuje za český národ.

foto:wiki

Čas tvorby

Vládní omezení kvůli koronaviru Daniela Landu zasáhla stejně jako všechny ummělce, jejichž práce je spojená s veřejnými vystoupeními. První lockdown na jaře 2020 se věnoval tvorbě a vydal během něj svůj song Ukolébavka. Píseň je varováním před digitalizací soukromí a ztrátou svobod. Landa ji podle svých slov napsal asi rok před tím, než se na scéně objevil koronavirus, dění během lockdownu nicméně urychlilo její vydání. V rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka k Ukolébavce řekl: „Je potřeba být velmi, velmi ostražitý, protože tohle může mnoha vládcům vyhovovat. Mají červený tlačítko a kdykoli nám zacpou hubu a nechají nás ve sklepě. Mají k tomu docela dobrej prostředek a to je strach. A ten tady teď máme v podobě viru.“

Blanický manifest za svobodu 2020

Léto 2020 strávil Dan Landa tak, jak to (jemu a celé společnosti) umožňovala rozvolněná opatření po první vlně koronaviru. Na podzim, kdy se opět začalo s omezeními a zavíráním, pak ve veřejném prostoru zesílil jeho hlas protestující proti tomu, jak se vláda staví k řešení situace. Landa se stal tváří petice Blanický manifest za svobodu 2020. Text petice, která během podzimu získala přes 15 000 podpisů, začíná slovy „My, níže podepsaní svobodní mužové a ženy s nevolí sledujeme vývoj v našich i v okolních zemích.

foto: databnka, depositphotos

S obavou hledíme na zbrklé, nepromyšlené a neodborné příkazy a zákazy z pera úředníků, které dopadají na naše hlavy a ovlivňují naše životy,“ a pokračuje prohlášením petentů v tom duchu, že vládnoucí elity mají sloužit vůli občanů, ktěří je platí ze svých daní, a že podepsaní občané si nenechají líbit bezhlavé a nesmyslné omezování svých svobod.

Cesta ze tmy

foto: archiv

V prosinci 2020 podpořil Landa iniciativu Cesta ze tmy, která navrhovala systém testování účastníků a pořadatelů kulturních a jiných veřejných akcí. Testovací systém založený na rychlotestech měl umožnit bezpečné pořádání hromadných akcí a přinést konec celoplošným zákazům. Daniel Landa, spolu se zpěvákem Jankem Ledeckým, který iniciativu také podpořil, sklidil kvůli podpoře testování velkou kritiku od části svých fanoušků. Ti tento jeho krok vnímali jako rozpor s protesty proti vládním opatřením a vyčítali mu, že de facto kolaboruje s těmi, jež dosud tak otevřeně kritizoval. Iniciativu s hromadným testováním podporovalv té době mimo jiné i evoluční biolog Jaroslav Flégr, známý

svými katastrofickými předpověďmi vývoje počtu nakažných a zemřelých s covidem.

Vystoupení ve sněmovně

Začátkem ledna 2021 přinesl Landa do Poslanecké sněmovny petici Blanický manifest podepsanou více než 17 000 lidmi a vystoupil zde před petičním výborem. Ve svém projevu označil tehdejší stav s plošnými omezeními za virový protektorát. „Díky papalášství, bezohlednému, až nepřátelskému přístupu vlády vůči velkým skupinám občanů posílenému katastrofickou komunikací se pocit důvěry a jednoty postupně vytratil. Na jaře jsme spolu šili roušky, na podzim už po nás chcete, abychom udávali své sousedy,“ prohlásil Landa na jednání, kterého se přes videokonferenci účastnil i premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Protesty

foto: databanka, deposit

Landa se aktivně účastnil lednové demonstrace na Staroměstském náměstí, která se konala pod heslem Otevřeme Česko a na které se sešli zástupci nejrůznějších politických stran, občanských uskupení a iniciativ volajících po ukončení plošného zavírání restaurací, sportovišť, kulutrních institucí. Landa svým projevem demonstraci otevíral, vyzval účastníky k nenásilnému protestu. V závěru pak prohlásil, že jestli lockdown neskončí s koncem tehdy běžícího nouzového stavu (do 22. ledna), umí si představit, že bude zbývat jen občanská neposlušnost.

V lednu Landa také zveřejnil videoklip Blanický manifest, ve kterém účinkují  František Černý, Josef Vojtek, Václav Bláha, Roman “IZZI” Izaiáš, Protheus a Jiří Vopava. „Moc jsi Ty“ je ústřední vzkaz, který tento song vysílá posluhačům.

Desatero pro konec koronavirové krize

Vedle aktivní podpory protestů a opakovaných výzev vládě, se Daniel Landa během zimní vlny, kdy neustále rostly počty osob s pozitivním testem na covid, rozhodl podílet i na hledání řešení, které by umožnilo konec plošných uzávěr celých odvětví společnosti. Jeho záměrem bylo najít odborníky, kteří by představili méně drastická řešení, a propojit je s těmi, kdo zavádějí plošná omezení. Kolem Blanického manifestu vznikla skupinka akademiků, do níž patřili mimo jiné epidemiolog Jiří Beran a proděkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík. Akademici vytvřeli koncepce rychlého návratu ke stavu bez plošných omezení, Landa působil jako jejich hlas, když se snažil návrhy prezentovat vládnoucím politikům. S Jiřím Beranem v únoru představili desetibodový plán na konec koronavirové krize v Česku:

  • 1. Ochrana rizikových skupin,
  • 2. Dodržovat 4 R (Roušky, Ruce, Rozestupy + Rozum),
  • 3. Samoléčba,
  • 4. Návrat dětí do škol,
  • 5. Otevřít venkovní sportoviště,
  • 6. Vnitřní sport s omezením,
  • 7. Víc pohybu bez roušky,
  • 8. Otevřít obchody a služby,
  • 9. Otevřít restaurace a hotely,
  • 10. Restart kultruních akcí.

Manifest vs vláda

Po několika odkladech se v únoru skupině odborníků kolem Blanického manifestu podařilo sejít i s vládními představiteli. Zatímco prezentovali navrhovaná řešení a mimo jiné i nápad, aby byli do debaty o opatřeních přizváni i další odborníci, kteří byli dosud ignorováni, vládní představitelé a ministerští úředníci hájili své pozice. „Nepřišli jsme válčit, ale nabízet nějaké řešení, ale narazili jsme do zdi. Nebyla to debata, nebyla to diskuse, byla to chaotická prezentace vládních stanovisek, a tím to vlastně celé skončilo,“ okomentoval setkání Landa.

foto: wiki

Ten mimo jiné v zimních měsících, kdy platila plošná uzávěra všech sportovišť, organizoval v Praze venkovní cvičení a otužování. „Všemu zmrdství navzdory“, jak to komentoval na svém facebookovém profilu.

„Dezinformátor“

Nezisková organizace Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty na jaře zařadila Landu na špičku mezi celebritami šířícími údajné dezinformace v souvislosti s epidemií covidu. Ač Landa nikdy covid nepopíral a k nemoci jako takové se prakticky nevyjadřoval, informaci o hodnocení EH převzala řada médií. Včetně České televize, která žebříčky dezinformátorů prezentovala v pořadu Newsroom. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání následně Českou televizi upozornila, že s v souladu s touto prezentací dopustila porušení zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, protože žebříčky byly prezentované jednostranně.

Nebudu koncertovat

Ač mnohými kritizován, že jde na ruku vládní zvůli, když připouštěl hromadné testování účastníků kulturních akcí, Landa vždy jednoznačně prohlašoval, že přijetí veškerých zdravotních opatření ve společnosti, zejména pak očkování, musí být dobrovolné. Když pak vláda zveřejnila a aplikovala podmínky, za kterých je možno otevřít restaurace, sportoviště a další, netajil se svým rozčilením a vyhlášeným opatřením se rozhorčeně a s použitím expresivního výraziva vysmíval. Dokud jsou lidé nuceni do očkování a testování, nehodlá Landa koncertovat. „Já za daných podmínek koncertovat určitě nebudu. Odmítám tuhle novou zdravotní diktaturu. Je to moje politické rozhodnutí, můj protestní postoj, který chci projevit veřejně a jednoznačně. Protože vidím jiné známé tváře, které svým veřejným postojem ukazují opak. Ale to já nemůžu, protože pokud něco opravdu považuji za drzé, nelogické, vlastně až trestuhodné, nemůžu to přijmout. Jsem s tímto chováním vlády a politiků naprosto v nesouladu, “ vyjádřil se v květnu 2021 v médiích.